Úspěchy demonstrantů v Tunisku a Egyptě inspirovaly obyvatele řady zemí Blízkého východu. Protesty proti vysokým cenám, nedostatku pracovních míst či za odstoupení vládnoucích garnitur ve středu pokračovaly v Bahrajnu, Jemenu, Libyi, Íránu či Iráku.
Vření v těchto státech znepokojeně sledují regionální velmoci obávající se nestability. Jednou z nejzranitelnějších zemí je podle analytiků Bahrajn, kde se ve středu shromáždily tisíce šíitských demonstrantů k uctění památky druhé oběti protivládních nepokojů, jež vypukly v pondělí.
Účastníci pohřebního průvodu žádali demisi premiéra šajcha Chalífy bin Salmána Chalífy, který zastává svůj post od vyhlášení nezávislosti Bahrajnu v roce 1971. Premiérovi, který je strýcem bahrajnského krále, se připisuje rozsáhlé vlastnictví půdy a je považován za symbol bohatství vládnoucí rodiny.
Dalším ohniskem neklidu se v posledních šesti dnech stala také nejchudší z arabských zemí, Jemen. Protesty proti vládě prezidenta Alího Abdalláha Sáliha se dnes rozšířily po celém jeho území. V Saná vyšly do ulic stovky lidí navzdory snahám policie demonstraci rozehnat. V Adenu se policie střetla s protestujícími a zastřelila jednadvacetiletého mladíka.
"Nejsme slabší než Egypťané nebo Tunisané a naše situace je horší než jejich," řekl zpravodaji agentury Reuters jeden z demonstrantů v Saná s odvoláním na lidové revolty, které v Tunisku a Egyptě svrhly dlouhé roky úřadující hlavy státu.
Sálih, americký spojenec v boji proti teroristické síti al-Kajda, vládne Jemenu už více než 30 let.
Protesty dorazily také do Libye; v Benghází na východě země protestovalo zhruba 600 lidí proti zatčení jednoho z obhájců vězněných oponentů režimu. Při policejním zásahu bylo 14 osob zraněno. Libyi vládne pevnou rukou více než 40 let Muammar Kaddáfí a protesty jsou v zemi výjimkou.
Události v Tunisku a Egyptě inspirovaly libyjskou exilovou opozici ke svolávání protestů po internetu. Vláda ale zvolila prevenci a snížila například ceny potravin. Libye má k dispozici hotovost z prodeje ropy a může ji okamžitě použít k ovlivnění nespokojenců.
Střety mezi provládními stoupenci a příznivci opozice provázely pohřeb íránského studenta zabitého v pondělí při opozičním shromáždění. Státní televize IRIB o nich informovala jako o pokusu narušit smuteční obřad, k němuž se prý uchýlila hrstka lidí očividně ze "vzbouřeneckého hnutí". Provládní stoupenci podle zprávy na webu íránské státní televize přívržence opozice zahnali na ústup.
V iráckém městě Kút byli zabiti tři lidé a desítky dalších utrpěly zranění při střetech policie s demonstranty požadujícími zlepšení základních služeb. Bilanci potyček potvrdily policejní a nemocniční zdroje.
Podle nich protestující žádající odchod zkorumpovaných úředníků a zlepšení základních služeb házeli cihly a kameny na irácké bezpečnostní síly a obsadili budovu provinční vlády ve městě. Kút je správním střediskem irácké provincie Vásit.
Incident v Kútu má nejkrvavější vyústění od začátku demonstrací se sociálním podtextem, které se v Iráku odehrávají už dva týdny. Stovky mladých lidí například v pondělí demonstrovaly v centru Bagdádu za lepší životní podmínky a kritizovaly politiky za jejich údajnou chamtivost. Manifestace byla pokojná, premiér Núrí Málikí požadavky demonstrantů označil za legitimní a slíbil, že bude své ministry nabádat k tomu, aby tyto požadavky uspokojili.