Průlom v Zimbabwe: vláda i opozice <span>spolu</span> proti násilí

Zahraničí
6. 8. 2008 17:55
Zimbabweský prezident Robert Mugabe.
Zimbabweský prezident Robert Mugabe.

Zimbabweský prezident Robert Mugabe.Zimbabwský vládnoucí Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta a opoziční Hnutí pro demokratickou změnu dnes vyzvaly své stoupence, aby ukončili politické násilí v zemi. Jde o nejhmatatelnější úspěch z jednání mezi oběma stranami o rozdělení moci, která trvají už dva týdny.

Obě strany ve společném prohlášení naléhají "na všechny naše stoupence a členy a veškeré orgány a struktury pod vedením a kontrolou našich stran, aby zastavili násilí v jakékoliv formě a už se k němu neuchylovali".

Zástupci strany prezidenta Roberta Mugabeho a opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) vedeného Morganem Tsvangiraiem zahájili jednání o rozdělení moci před dvěma týdny v Jihoafrické republice a posléze se vyjednavači přesunuli do Zimbabwe. Krize v této zemi vznikla po červnovém kontroverzním znovuzvolení Mugabeho do prezidentského úřadu. Násilnosti si vyžádaly desítky lidských životů.

Jihoafrický deník The Star dnes napsal, že vznikl návrh dohody, jejímž cílem je ukončení patové situace na politické scéně v Zimbabwe. Podle tohoto plánu by prý Tsvangirai zemi vedl po přechodnou dobu jako výkonný premiér, zatímco Mugabe by se stal formálním Předák opozice Morgan Tsvangirai.prezidentem. Přechodné období by trvalo 24 až 30 měsíců.

Obě strany jsou pod velkým mezinárodním tlakem, který přichází i z afrických zemí, aby vyřešily krizi, a to nejen tu povolební. Kdysi prosperující zimbawská ekonomika se vinou Mugabeho politiky zcela rozpadla a miliony Zimbabwanů uprchly do zahraničí nejen před hospodářskou situací, ale i před politickým násilím. Jejich masová přítomnost například v Jižní Africe vyvolala xenofobní násilnosti.

"Strany vyjadřují svou připravenost pracovat individuálně i společně v rámci stávajícího dialogu a přijmout veřejně závazky k zajištění bezpečnosti pro všechny vystěhované osoby a pro jejich bezpečný návrat domů," uvádí se v dokumentu.

Zároveň by svou činnost v Zimbabwe měly obnovit i humanitární a charitativní organizace, na jejichž pomoci je závislá značná část populace. Text navrhuje také amnestii pro Politická dohoda snad zklidní i hyperinflaci.Mugabeho a další osoby zapletené do politických zločinů.

Podle deníku by se návrh dohody měl stát základnou pro rozhovory mezi Mugabem a Tsvangiraiem, které by se měly konat ve čtvrtek v Harare. List zdůrazňuje, že nejde o závaznou dohodu, nicméně soupeřící strany jsou nakloněny k přijetí textu.

Podle opozice má právo na vedení nové vlády pouze Tsvangirai, protože vyhrál první kolo prezidentských voleb letos v březnu. Z druhého kola koncem června se však stáhl kvůli násilnostem, v nichž přišlo o život přes 120 jeho příznivců. Mugabeho stoupenci zastrašovali voliče především ve venkovských oblastech.

Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) ovšem trvá na tom, že nepřistoupí na žádnou dohodu, která by nepotvrdila Mugabeho znovuzvolení.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ