První letošní útok <span>pirátů odražen</span>, druhý nikoli

Zahraničí
1. 1. 2009 17:00
Somálští piráti, kteří koncem roku 2008 zaútočili na čínskou loď.
Somálští piráti, kteří koncem roku 2008 zaútočili na čínskou loď.

Somálští piráti, kteří koncem roku 2008 zaútočili na čínskou loď.Hned v prvních hodinách nového roku piráti ve vodách poblíž somálských břehů pokračovali ve svých akcích. Jejich první letošní útok měl za cíl indickou loď a byl zmařen malajsijským vojenským vrtulníkem. Pirátům se ovšem později podařilo obsadit egyptskou loď s 28 Egypťany jako rukojmími.

Ahmed Rizk z egyptského ministerstva zahraničí oznámil, že piráti se zmocnili obchodní lodě Blue Star. Ta plula na východ s nákladem šest tisíc tun tun močoviny, která se používá jako složka hnojiv. Podle Rizka bylo útočníků asi 15 a byli vyzbrojeni těžkými zbraněmi.

V prosinci egyptská vláda prohlásila, že je připravená přidat se k mezinárodní flotile, která nebezpečnou oblast střeží.

Posádka čínské lodi se brání zápalnými lahvemi pirátům (prosinec 08).První letošní útok pirátů byl nicméně odražen. Dva rychlé čluny obsazené patrně somálskými ozbrojenci zamířili v Adenském zálivu k indickému tankeru, který byl s nákladem ropy na cestě k Suezskému průplavu. Zatímco piráti tanker ostřelovali z ručních zbraní, kapitán indického plavidla zvýšil rychlost, pokusil se o úhybné manévry, ale především vyslal nouzový radiosignál SOS.

Volání o pomoc zachytila malajsijská fregata, která patří k vojenským plavidlům, jež do rizikové oblasti právě kvůli pirátům poslala řada zemí. Fregata vyslala vrtulník, který byl u indického tankeru během několika minut a po jehož příletu se piráti dali na útěk.

Středisko pro monitorování pirátů informovalo, že při incidentu nebyl nikdo zraněn, pirátská střelba však indické plavidlo poškodila.

O Vánocích byl podobně úspěšný zákrok německého vojenského vrtulníku, který před piráty zachránil egyptskou loď.

Do boje proti pirátům se zapojilo i čínské válečné loďtsvo.Somálské vody a jejich okolí jsou dlouhodobě považovány za jeden z nejnebezpečnějších regionů světových moří. Loni zde piráti zaútočili více než stokrát a zmocnili se zhruba čtyř desítek lodí, za něž často úspěšně požadovali výkupné. Podle neoficiálních zdrojů je nyní v jejich rukách zhruba 20 plavidel, včetně saúdskoarabského tankeru s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů a ukrajinské nákladní lodi se třemi desítkami tanků.

Mnohé země světa na vývoj u nestabilního Somálska reagovaly vysláním vojenských plavidel, jejichž úkolem je zakročit proti pirátům. Poblíž Somálska tak nyní operuje mimo jiné námořnictvo některých zemí Evropské unie, USA, Indie, Ruska a Číny.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ