Boj o Libyi pokračuje
Rebelové dál podmiňují mír demisí Kaddáfího
13.04.2011 19:30
Mezinárodní kontaktní skupina k Libyi dnes v Dauhá podpořila požadavky opozice, která odmítá jakýkoli mírový plán, jehož součástí by nebylo odstoupení Kaddáfího. Povstalci dnes zároveň dosáhli pokroku v boj o Misurátu na západě Libye.
V katarském hlavním městě Dauhá dnes jednala kontaktní skupina, kterou tvoří západní a arabské země a organizace. Libyjští povstalci dnes zároveň dosáhli pokroku v Misurátě, která je posledním městem na západním pobřeží Libye částečně ovládaném povstalci. Boje zasáhly střed a východní okraj města.
"Dnešek vypadá dobře, povstalci dosahují v bojích pokroku a vidíme, jak stoupají oblaka kouře z několika pozic (vládních) sil," řekl agentuře Reuters povstalecký mluvčí Gamál Sálim. Podle dnešního prohlášení Severoatlantické aliance její síly v Misurátě a pobřežní Syrtě zničily 16 tanků, neupřesněnou část prostředků protivzdušné obrany a nákladní vůz.
Britský ministr zahraničí William Hague cestou do Dauhá řekl, že NATO potřebuje v Libyi větší útočnou sílu. To, zda Aliance zesílí útoky, prý ale závisí na chování Kaddáfího jednotek. V úterý se podobně vyjádřil také francouzský ministr zahraničí Alain Juppé, podle něhož musí NATO hrát svou roli v Libyi plně. Právě Británie a Francie se v současnosti podílejí na většině vojenských akcí v Libyi.
Podle činitele italského ministerstva zahraničí sice rezoluce OSN vyzbrojování povstalců nepodporuje, ale je to politické rozhodnutí, které mohou přijmout jednotlivé státy. Sama Itálie chce zatím podle mluvčího své diplomacie rebelům poskytnout pomoc v podobě zpravodajských informací a komunikačního vybavení, nikoliv však zbraní. Ministr zahraničí povstalecké Přechodné národní rady prohlásil, že získání zbraní není pro rebely prioritou.
Mluvčí libyjských povstalců Mahmúd Avad Šammám sdělil, že rafinerie ovládané rebely produkují 100 tisíc barelů ropy denně, jen "minimum" z tohoto množství však vyvážejí. Nedostávají za něj prý platby v hotovosti, ale humanitární pomoc. Prioritou je nyní podle Šammáma ochrana ropovodů a ropných polí, čas na jednání o obchodních smlouvách nastane později.
Na pokrytí potřeb svých občanů by prý povstalci potřebovali pomoc ve výši 1,5 miliardy dolarů (25,3 miliardy korun). Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v Dauhá prohlásil, že až 3,6 milionu Libyjců může potřebovat humanitární pomoc.
Kontaktní skupina se shodla na zavedení dočasného finančního mechanismu, který by měl umožnit fungování fungování povstalecké vlády ve východní části Libye. Některé státy uvažují i o tom, že by bylo možné povstalce podporovat pomocí fondu, který by byl vytvořen z majetku zmrazeného Libyi. Další schůzka kontaktní skupiny k Libyi se podle mluvčího italského ministerstva zahraničí uskuteční v prvním květnovém týdnu v Itálii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.