Rebelové v Kongu obsadili ústředí <span>gorilí rezervace</span>

Zahraničí
27. 10. 2008 06:10
Vojáci povstaleckého generála Nkundy dokaží zatopit vládní armádě.
Vojáci povstaleckého generála Nkundy dokaží zatopit vládní armádě.

Vojáci povstaleckého generála Nkundy dokaží zatopit vládní armádě.Povstalci v Kongu během nové ofenzivy zaměřené proti vládě obsadili na severu země vojenskou základnu a také ústředí přírodní rezervace Virunga, kde žijí vzácné horské gorily. V provincii Severní Kivu jsou v posledních týdnech střety mezi rebely vedenými generálem Laurentem Nkundou a konžskou armádou stále častější.

A to přesto, že obě strany uzavřely letos v lednu příměří.

OSN dnes uvedla, že kvůli násilí z oblasti v posledních dnech muselo uprchnout nejméně 15 tisíc lidí. Za poslední dva měsíce tak počet uprchlíků stoupl už na 200 tisíc. Informace o počtu obětí krvavých bojů nejsou k dispozici.

"Probíhají tam těžké boje. Je tam spousta mrtvých - rebelů, vojáků i civilistů. Máme štěstí, že jsme se dostali pryč," řekl agentuře AP Jean-Baptiste Bushu Mbusho, který v oblasti pracoval pro italskou humanitární organizaci AVSI.

Gorily v rezervaci Virunga.Rebelové části národního parku Virunga okupují už zhruba rok, ústředí rezervace se jim ale podařilo obsadit poprvé. Rezervaci proto museli opustit všichni zaměstnanci, kteří normálně na ohrožené gorily dohlížejí. V parku na hranicích Konga, Ugandy a Rwandy žije 200 z celkem 700 zbývajících jedinců gorily horské. Loni bylo deset z těchto goril během bojů zabito.

Generál Nkunda zběhl před několika lety z vládní armády a zformoval vlastní jednotky. V roce 2004 byl obviněn z válečných zločinů. On sám však tvrdí, že pouze ochraňuje příslušníky kmene Tutsi před rwandskými členy kmene Hutu, kteří okupují pralesy ve východním Kongu. Kmen Tutsi se stal obětí rwandské genocidy v roce 1994, během níž zahynulo nejméně 800 tisíc lidí, podle některých zdrojů až milion.

Lokální konflikt v Severním Kivu navázal na občanskou válku v Kongu z let 1998 až 2003. V zemi tak nadále trvá jedna z největších humanitárních krizí na světě.

Indičtí statisté v modrém. Vojáci OSN se starají hlavně o své bezpečí.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ