Robert Mugabe jede dál
05.12.2007 17:01
Zimbabwský diktátor Robert Mugabe stráví na lisabonském summitu EU-Afrika příjemný víkend. Na jeho zločiny řeč nepřijde a jeho nejtvrdší kritik, britský premiér Gordon Brown, bude chybět.
Schůzka šéfů vlád zemí Evropské unie a Afriky začne v portugalské metropoli až o víkendu, ale jeden z jejích nejsledovanějších účastníků Robert Mugabe již zaznamenal významné diplomatické vítězství. Jeho kolegové z afrických vlád, především jihoafrický prezident Thabo Mbeki, se zasadili o to, že summit vůbec nebude jednat o katastrofální ekonomické, politické a humanitární situaci v Zimbabwe, zemi, již Mugabe vede již 27 let.
"Summit není o Zimbabwe"
Výkonný sekretář Společenství pro rozvoj jižní Afriky (sdružuje 14 zemí uvedené oblasti) Tomaz Salomaõ prohlásil, že jeho organizace nepřipustí žádnou diskusi o Zimbabwe, protože "předmětem schůzky není Zimbabwe". Vzhledem k tomu, že situace v Mugabeho zemi je podstatně napjatější než v jiných zúčastněných zemích, není jasné, o čem tedy schůzka má být; Salomaõ však žádost britského deníku The Daily Telegraph na upřesnění odmítl.
Situaci dokresluje postoj zemí Evropské unie, které si zjevně nechtějí sporem o Zimbabwe pálit ruce. "(Zimbabwe) přijde na řeč neformálně, bude to jedna z položek volné diskuse v sobotu odpoledne a budeme se snažit, aby pan Mugabe nechyběl," řekl na dotaz téhož listu jeden z evropských delegátů; příznačně se odmítl nechat jmenovat.
Jediný, kdo se pokoušel zimbabwský problém řešit, byl britský ministerský předseda Gordon Brown. Nejprve důrazně žádal, aby Mugabe a spol. byli bodem součástí oficiálního jednání; když Afričané byli rezolutně proti a kontinentální Evropané dělali, že se jich to netýká, rozhodl se Brown summit bojkotovat.
Nakolik však bude jeho gesto úspěšné, tedy nakolik může pomoci neutěšené zimbabwské poměry změnit, však není jisté. Mugabe už si pospíšil a prodává Brownovu absenci jako vlastní vítězství: "Temná kampaň Británie s cílem nás izolovat se dále rozpadá," řekl svému parlamentu (složenému po zmanipulovaných volbách z roku 2005 drtivou většinou z jeho stoupenců). "Nepřipustíme žádné vměšování do našich vnitřních věcí."
"Brown udělal chybu"
Ani protimugabeovská opozice - jež jinak rozhodnutí šéfů summitu nemluvit o jejich zemi odsoudila - však není Brownovým bojkotem nijak nadšena. Myslím, že Brown udělal chybu," řekl Eldred Masunungure, profesor politologie z University of Zimbabwe. "Měl tam jet, ne aby se s Mugabem hádal, ale aby od něho získal co nejvíce ústupků." Také šéf hararského thinktanku Sapas Trust (a prominent v Mugabeho straně Zanu-PF) Obbo Mandaza se domnívá, že "Mugabeho přítomnost v Lisabonu za Brownovy absence jenom posílí prezidentův přehnaný pocit vlastní důležitosti".
Čas ostré mezinárodní kritiky, která by mohla částečně napomoci Mugabeho (83) odchodu do důchodu, tedy podle všeho ještě nenastal.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.