Libyjské otazníky
Rok poté: zatkli bývalého mluvčího Kaddáfího, nebo ne?
21.10.2012 09:09
Kolem zatčení bývalého mluvčího svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího panují nejasnosti. Objevila se totiž nahrávka, na které je hlas mluvčího, který tvrdí, že zatčen nebyl a dokonce ani není v Libyi. Nahrávka se objevila na Facebooku, není ale jasné, zda je autentická. Nezávisle ověřit se však nepodařilo ani původní informace, podle nichž byl mluvčí Músá Ibráhím zatčen.
Nahrávka má datum 20.10.2012, což je přesně rok od Kaddáfího smrti. Nejasnosti kolem zatčení bývalého mluvčího podle agentury AP dokládají, že Libye se i rok od Kaddáfího smrti zmítá v chaosu.
Ibráhím byl mluvčím Kaddáfího v době libyjské revoluce v roce 2011. Libyjské úřady v sobotu informovaly, že Ibráhím byl zatčen na kontrolním stanovišti ve městě Tarhúna jihovýchodně od metropole Tripolisu. Převezen měl být do hlavního města, aby byl předán příslušným úřadům.
Ibráhímovo zatčení oznámil v krátkém prohlášení úřad předsedy vlády, zprávu poté převzala oficiální média. Už v noci se ale oficiální zdroje od ní začaly opatrně distancovat. Vládní mluvčí Násir Maná například v soukromé libanonské televizi Al-Ahrar řekl, že vláda "dosud oficiálně nepotvrdila zatčení žádného člena bývalého režimu".
"Pokud jde o informace o mém dnešním zatčení, jde o pokus odvrátit pozornost od zločinů spáchaných rebely z NATO na našich lidech v Baní Valídu," říká údajný Ibráhím na nahrávce podle citace agentury AFP.
Střety u Baní Valídu
V poslední baště Kaddáfího stoupenců Baní Valídu pokračují střety mezi vládními silami a ozbrojenými milicemi. Jen za sobotu si podle zdravotnických zdrojů vyžádaly 26 mrtvých a na 200 zraněných.
Baní Valíd leží asi 140 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu a byl jedním z posledních bojišť loňského ozbrojeného povstání proti Kaddáfímu. Obyvatelé této pouštní lokality ale později vládní síly vypudili a stát od té doby podle agentury AP nemá nad městem kontrolu. Od středy do pátku tam už přišlo při dobývání vládními vojáky o život 15 lidí a 80 bylo zraněno.
Datum 20. října 2011 je považováno za konec občanské války v Libyi. Válka vypukla z protivládních protestů ve městě Benghází v polovině loňského února, trvala bezmála devět měsíců a vyžádala si 25.000 až 30.000 mrtvých. Skončila zabitím dlouholetého libyjského vůdce Kaddáfího v Syrtě a vítězstvím povstalců, kteří s pomocí NATO dobyli celou zemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.