Francouzský velvyslanec ve Rwandě dnes oznámil, že mu rwandské úřady neumožnily účast na ceremonii k 20. výročí genocidy. Jde o další kolo v diplomatické roztržce mezi oběma zeměmi. Ta se rozhořela poté, co rwandský prezident obvinil Francii z odpovědnosti za smrt stovek tisíc menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů v roce 1994.
Rwandský prezident Paul Kagame před nedávnem pařížskému týdeníku Mladá Afrika (Jeune Afrique) řekl, že Francie spolu s Belgií údajně pomohly vytvořit předpoklady pro genocidu a účastnily se prý i zabíjení.
Vláda v Paříži v reakci na to oznámila, že francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová se nezúčastní slavnostní ceremonie k uctění obětí.
Nahradit ji měl velvyslanec v zemi Michel Flesch. Ten však dnes oznámil, že neobdržel na akci akreditaci.
Édouard Balladur, který zastával post předsedy vlády v době genocidy, označil obvinění ze strany Rwandy za "účelovou lež". Podle něj nebyla Francie v žádném případě spoluviníkem genocidy, naopak prý byla první zemí světa, jež dala podnět k vyslání humanitární mise.
Rwandská genocida bývá označována za poslední genocidu 20. století. Násilnosti vypukly ze 6. na 7. dubna 1994 a během sta dní hutuští extremisté zmasakrovali na 800 tisíc lidí. Asi 2,7 milionu lidí muselo uprchnout ze svých domovů a na 1,6 milionu se uchýlilo do zahraničí.
OSN až v roce 1997 potvrdila, že byla předem upozorněna na chystaný masakr a tehdejší šéf OSN Kofi Annan, který byl v roce 1994 náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace, přiznal, že OSN mohla genocidě zabránit. Prohlásil také, že cítí vinu.
Selhání přiznal i bývalý prezident Spojených států Bill Clinton. Francouzský parlament přímý podíl Francie na genocidě odmítl, připustil ale řadu chyb.