Rwandský důstojník bude pykat za vraždu vojáků OSN

Zahraničí
6. 7. 2007 01:27
Bývalý major rwandské armády Bernard Ntuyahaga.
Bývalý major rwandské armády Bernard Ntuyahaga.

Bývalý major rwandské armády Bernard Ntuyahaga.Belgický soud poslal na dvacet let do vězení bývalého majora rwandské armády. V roce 1994 se za genocidy ve Rwandě podílel na vraždě deseti belgických vojáků OSN a bezpočtu civilistů.

Žalobce požadoval pro Bernarda Ntuyahagu (55) doživotní trest za jeho roli v genocidě, která si před třinácti lety vyžádala život 800 tisíc Tutsiů a umírněných Hutuů.

„Zůstává extremistickým Hutuem a zůstane jím pravděpodobně do konce života,“ uvedl na adresu Ntuyahagy žalobce Philippe Mere. Obžalovaný podle něj ani neprojevil lítost.
Soud se ale nakonec přiklonil k mírnějšímu trestu, což podle soudkyně Karine Gerardové ponechává otevřené dveře k usmíření mezi Rwanďany.

Vojáci z belgického kontingentu OSN byli zavražděni 7. dubna 1994, den po sestřelení letounu s prezidentem Juvénalem Habyarimanou na palubě. Genecida prováděná oddíly hutuské vlády a polovojenskými milicemi trvala sto dní.

Obžaloba uvedla, že Ntuyahaga nařídil odvézt belgické vojáky ze sídla předsedkyně rwandské vlády Agathy Uwilingiyimanaové, jíž měli chránit (vzápětí byla sama zavražděna, protože patřila k umírněné části Hutuů). Belgičany předal do vojenského tábora v hlavním městě Kigali, kde je rwandští vojáci ubili k smrti, zastřelili či zabili mačetami.

Podle obhajoby je Ntuyahaga politickým obětním beránkem, který jen náhodou projížděl kolem premiérské rezidence a svezl belgické vojáky na jejich žádost. Obhájce Luc De Temmerman sdělil zpravodajské agentuře Belga, že jeho klient se nejspíš nebude odvolávat. Odsouzení zločinci mohou požádat o podmínečné propuštění po odsloužení třetiny trestu. To znamená, že Ntuyahaga může strávit ve vězení jen několik let, pokud by soudci vzali v úvahu jeho vazbu v Tanzanii a Belgii – za mřížemi totiž pobývá již od roku 1998.

Zavraždění vojáků otevřelo dveře genocidě

Vražda belgických vojáků odstartovala masivní stažení sil OSN ze země, což prakticky otevřelo dveře genocidě. „Pokud by belgické jednotky ve Rwandě zůstaly, mohli jsme zachránit stovky tisíc lidí,“ prohlásil před soudem v květnu ve svědecké výpovědi belgický premiér Guy Verhofstadt.

Rwanďané vesměs rozsudek vítají. „Odsouzení bylo správným rozhodnutím,“ řekl Martin Ngoga, hlavní rwandský žalobce. „Původně jsme chtěli, aby byl vydán a souzen ve Rwandě, ale teď po verdiktu je to pro nás dobrá zpráva.“


Theodore Simburudali , předseda spolku Ibuka, sdružujícího ty, kteří genocidu přežili, prohlásil: „Pravda vyšla najevo. Tito vysocí důstojníci zabili mnoho našich lidí, proto si zaslouží vysoký trest.“


Za nedostatečný naopak považuje trest Joseph Plescias, jehož bratr Louise byl jedním z desítky zavražděných Belgičanů: „Je to skandál. Belgie je opravdovým rájem pro zločince.“

FOTO: RTBF

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025
Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ