Po intenzivních diplomatických jednáních marocký král Mohamed VI. ustoupil. Marocká bojovnice za lidská práva a za osvobození území Západní Sahary Aminatu Haidarová dorazila v noci na dnešek do západosaharské metropole Al-Ajún Přiletěla z ostrova Lanzarote, kde držela asi měsíc hladovku.
Svůj protest zahájila poté, co ji marocké úřady odmítly vpustit zpět do Západní Sahary, kterou Maroko spravuje.
"Je to vítězství mezinárodního práva, lidských práv, mezinárodní spravedlnosti a kauzy Západní Sahary," prohlásila Haidarová. Tato dvaačtyřicetiletá matka dvou dětí ukončila hladovku, která ji ve čtvrtek zavedla až do nemocnice kvůli silným bolestem a krvácení do břicha, ale je prý připravena ji v případě dalších obstrukcí ze strany úřadů obnovit.
Saharský Gándhí, jak Haidarové říkají, bojuje za osamostatnění Západní Sahary, jejíž nezávislost vyhlásilo v roce 1976 lidově osvobozenecké islámské hnutí Polisario a která je nyní spravována Marokem.
Haidarová se do Maroka minulý měsíc vracela ze Spojených států, kde převzala cenu za své občanské a humanitární aktivity. Hladovku držela od 14. listopadu.
Španělsko nabídlo Haidarové politický azyl, který ale odmítla. Proti postoji marockých úřadů se ohradily i některé významné španělské osobnosti, včetně herce Javiera Bardema a režiséra Pedra Almodóvara. Za vyřešení jejího případu orodoval u Maroka i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Na cestě domů doprovázel Haidarovou lékař. Masivnímu uvítání hrdinky v Al-Ajúnu zabránili početné jednotky marocké policie.
Haidarová v USA přebírala cenu za občanskou odvahu, udělovanou nadací amerického spisovatele a aktivisty Johna Traina. Tuto cenu v minulosti získal například íránský novinář a ochránce lidských práv Emadeddín Baghí nebo ruská novinářka Anna Politkovská, která byla ostrou kritičkou režimu tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina a jejíž nájemná vražda nebyla dosud řádně vyšetřena.
Foto: ČTK/AP a Profimedia