Válka v Africe
Schwarzenberg: Česko podpoří zapojení NATO do akcí v Libyi
20.03.2011 12:37 Aktualizováno 20.03. 13:52
Česko podpoří zapojení NATO do vojenské operace v Libyi. NATO by mělo mít dozor nad operací. Řekl to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko se podle něho do bojové operace zatím zřejmě nezapojí, nevyloučil však případné využití protichemické jednotky.
"Já bych byl velice rád, kdyby celá akce proběhla v rámci, ale i pod dozorem NATO," řekl Schwarzenberg. Český postoj zdůvodnil tím, že by "jednotlivé, byť veliké" členské země neměly jednat úplně nezávisle od svých spojenců. Vzdušné útoky na cíle v Libyi druhým dnem vedou především britské, francouzské a americké síly.
Ministr zahraničí nepředpokládá, že by NATO oslovilo Českou republiku, aby se do vojenské operaci v Libyi zapojila. "Nemáme námořní síly a naše letadla nejsou dělána na tyto akce," vysvětlil. Připustil nicméně možnost poskytnout NATO protichemickou jednotku, pokud by režim Muammara Kaddáfího takové zbraně použil a spojenci požádali ČR o pomoc. "Prozatím to však nepředpokládám," dodal ministr.
Velvyslanci členských zemí NATO budou o účasti Aliance v operaci jednat v neděli odpoledne. Podle předběžných informací je pravděpodobné, že se NATO do akcí zapojí.
Libye většinu chemické munice údajně zničila v roce 2004. Podle odborníků však zřejmě stále má k dispozici asi 9,5 tuny smrtícího yperitu v tajném pouštním skladě.
Česká protichemická a protibiologická jednotka působila v minulosti například v Iráku či v Afghánistánu.
Schwarzenberg zopakoval, že bojová operace v Libyi má řadu rizik a situace v zemi je značně nepřehledná. Doufá prý, že velmoci, které se v Libyi angažují, mají díky svým technickým možnostem více informací než ČR.
"Mně chybějí informace, které, jak naznačil britský premiér, tito politici mají, že by tam došlo opravdu k masakrům a zvěrstvům. Z pohledu člověka, který nemá zdroje jako velmoci, se to zdá prozatím jako normální začínající občanská válka, vláda se brání proti povstání. Nemáme ale informace," řekl Schwarzenberg.
Ministr odmítl, aby se v souvislosti se zásahem hovořilo o agresi. "V okamžiku, kdy Rada bezpečnosti OSN udělí mandát, tak nemůžeme už z hlediska mezinárodního práva mluvit o agresi," řekl.
Postoj Ruska a Číny, které začínajícící vzdušné útoky na Libyi kritizují, ačkoliv nezablokovaly rezoluci OSN, jež to umožnila, označil Schwarzenberg za pokrytecký.
Schwarzenberg komentoval i osobnost Kaddáfího. "Podle mě je nevyrovnané povahy. Jak se obléká, jak všude vozí svůj stan, má dívčí gardu," poznamenal. Existuje podezření, že si Kaddáfí "čas od času ‚dá do nosu‘ a to změnilo jeho povahu," dodal Schwarzenberg.
Zatím podle ministra ale není jasné, kdo je Kaddáfího opozice a jak se situace v zemi vyvine. "Nikdo toho času neví, padne-li režim, kdo se ujme moci v Libyi. Jestli národní výbor v Benghází, nebo jestli se v Tripolisu uskuteční převrat," řekl. Mezinárodní síly podle něho zatím nemají mandát k pozemnímu zásahu. Upozornil ale na to, že paragraf rezoluce Rady bezpečnosti OSN o ochraně civilistů je "velice gumový".
"Když to velmi extenzivně interpretujete, tak by někdo mohl vyvést odpovědnost za zásah vojáků na zemi," řekl ministr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.