Nahota ženské figury z bronzového monumentu „Africká renesance" v Dakaru dráždí věřící. Chudé popuzuje nákladnost díla. Měl být atrakcí pro turisty, podle kritiků je pomníkem neschopnosti vlády.
V přepočtu má sousoší, jež staví Severokorejci a jehož sloh podle kritiků připomíná někdejší sovětský socialistický realismus, stát téměř půl miliardy korun.
Cena za dílo je mnohými považována za urážku chudých, což je téměř polovina jedenáctimilionového národa. Právě tolik Senegalců je nezaměstnaných. Devětačtyřicetimetrový kolos je těsně před dokončením a má být na pahorku nad Dakarem odhalen v dubnu. Projekt si zamiloval prezident Abdoulay Wade (83), ale muslimští duchovní proti němu protestují. Prezident a "jeho" socha už stihli urazit i křesťany.
Muslimům, jichž je v zemi 94 procent, vadí odhalená stehna a poloodhalený prs ženské figury. Podle ímámů odporuje islámskému zákazu idolatrie, tedy uctívání, v přísnějším výkladu dokonce i pouhému zobrazení, lidských forem.
Prezident Wade se koncem roku pokusil vzdorovat kritice poznámkou, že „křesťani se modlí k člověku jménem Ježíš." Srovnáním „otřásl a zahanbil" křesťanskou menšinu, reagoval dakarský římskokatolický kardinál Theodore Adrien Sarr. Prezident se křesťanům vzápětí omlouval.
„Naším problémem jsou nahá stehna," komentoval pro agenturu Reuters architekt Pierre Goudiaby Atepa, Wadeův poradce. Prezident dílo zamýšlel jako symbol afrického osvobození ze staletého přezírání, netolerance a rasismu. Doufal, že jako turistická atrakce bude soupeřit se Sochou Svobody, kterou převyšuje, či Eiffelovou věží. Jeho oponenti v obřím sousoší vidí pomník neschopnosti vlády.
Foto: Profimedia