Skutečné peklo, hrůza! líčí Lékaři bez hranic tábory pro migranty

Zahraničí
7. 9. 2017 14:41
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Situace v detenčních zařízeních na libyjském území je tak špatná, že by státy EU měly změnit svůj přístup k řešení situace na takzvané středomořské migrační trase a netrvat na navracení lidí do této nestabilní země. V otevřeném dopise k tomu vlády unijních zemí vyzvala mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, jejíž pracovníci patří mezi několik málo zástupců mezinárodního společenství majících přístup alespoň do části z libyjských táborů.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Prezidentka organizace Joanne Liuová z Kanady řekla, že situace v táborech byla "tím nejextrémnějším projevem lidské krutosti, který kdy viděla". Lékaři podle ní často jen zachraňují před bezprostřední smrtí lidi, kteří následně opět zmizí v pekle skupinami ozbrojenců ovládaných táborů.

"Podstata zadržování migrantů a uprchlíků v Libyi je prohnilá do morku kosti. Musí být pojmenována pravým jménem: je to prosperující podnikání s únosy, mučením a vydíráním," napsala proto Liuová v dopise evropským politikům. V Česku je jeho adresátem premiér Bohuslav Sobotka.

Mizivá finanční podpora

Evropská unie se v posledních měsících ve snaze zastavit příjezdy převážně ekonomických migrantů z Libye k italským břehům soustředí na udržení těchto lidí na libyjském území. Finanční podpora mající uprchlíkům a migrantům zlepšit životní podmínky přímo v této nestabilní severoafrické zemi však nekončí tam, kde by měla. Ani Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) či Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nemají kvůli bezpečnostní situaci přímo na místě dostatečné počty spolehlivých pracovníků a dohled nad distribucí evropských peněz je tak mizivý.

Podle Jana-Petera Stellemy, který práci Lékařů bez hranic v Libyi pomáhá koordinovat, pracují její lékařské týmy nyní v osmi táborech z asi čtyř desítek oficiálně spravovaných mezinárodně uznanou libyjskou vládou.

Často jsou však fakticky pod kontrolou některé ozbrojené milice, která obyvatele táborů využívá k nucené práci, sexuálnímu otroctví či je doslova prodává pašerákům lidí. Mnozí z těchto novodobých otroků přitom ani nejsou migranti, ale třeba lidé žijící v Libyi roky a do táborů byli v zásadě uneseni.

Migrační politika

"Pokud někdo dokáže z té situace utéct nebo se z ní vykoupí, tak ho nynější politika evropských vlád do toho začarovaného kruhu vrací zpět," upozornil Stellema. "Politika evropských zemí pomáhá vytvářet lidské utrpení v měřítku, jaké jsem dosud neviděl," prohlásil. Označovat takový vývoj za úspěch evropské migrační politiky, je podle Lékařů bez hranic v nejlepším případě čisté pokrytectví a v nejhorším představuje cynickou spoluúčast na organizovaném obchodu s lidmi.

Lékaři bez hranic ostře zkritizovali práci libyjské pobřežní stráže, na jejíž výcvik a vybavení EU a její státy přispívají. Právě tato struktura, jejíž členové jsou někdy napojeni na místní milice, vrací podle nich přímo do táborů ty migranty, které zadrží v libyjských pobřežních vodách.

Kritika ze strany uznávané mezinárodní nevládní organizace směrem k evropským vládám a EU přichází v době, kdy například italská vláda stále více a stále ostřeji kritizuje naopak nevládní organizace za jejich údajnou spoluúčast na pašování lidí přes Středozemní moře.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/AP/Bernat Armangue

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ