Jiné priority
Slonům v Mosambiku hrozí vyhynutí. Vláda na ně kašle
19.05.2013 15:00
Před pěti lety bylo v Mosambiku kolem 15 tisíc slonů, ale kvůli pytlákům jich rychle ubývá. Pokud se nepřijme nějaké radikální opatření, pak hrozí, že do deseti let nezbude v oblasti slon ani jeden. Upozorňují na to ochránci životního prostředí, kteří soudí, že by pak mohla být podobně postižena i Jihoafrická republika.
Při sčítání z vrtulníku v roce 2011 bylo v rezervaci v Niasse u hranic s Tanzanií, na samém jihu země, zjištěno 2667 koster. Byla to zvířata zabitá za poslední dva roky.
Podle odhadů usmrtí pytláci ročně kolem tisícovky slonů. "Máme více zabitých než narozených slonů," poznamenal poradce nevládní organizace Wildlife Conservation Society (WCS) Carlos Lopes Pereira. "Jestli to bude takhle pokračovat, může se stát, že tu nebudeme mít žádné slony už za osm let," soudí.
Mosambik, zničený občanskou válkou, která skončila v roce 1992, zůstává jednou z nejchudších zemí Afriky. A to i přesto, že tam byla nedávno objevena významná ložiska zemního plynu a uhlí. Státní rozpočet nestačí ani na uspokojení základních potřeb obyvatel, ochrana životního prostředí tak rozhodně není prioritou.
Hlídačů v rezervacích je málo a jsou špatně vyzbrojeni - mají pušky z druhé světové války, zatímco pytláci disponují moderní výzbrojí a vozidly, která umožňují lovit ve velkém.
"Jsou schopni zabít několik zvířat najednou," řekl Pereira. Pytláci, kteří znají zvyky slonů, zabijí nejdříve vůdčí samici stáda. Ostatní zvířata jsou pak zmatená a běhají kolem dokola, což lovcům umožní zabít na místě až pět či šest kusů.
Roste také úmrtnost mladých slonů, kteří zůstali bez ochrany. Ti se stávají obětí zejména lvů.
Mosambické úřady tvrdí, že pytláci přicházejí z Afrického rohu. "Pytláci původně přicházeli ze Somálska přes Keňu," vysvětluje šéf státního resortu ochrany přírody Francisco Pariela. "Najímají obyvatele Mosambiku a platí je za to, aby je informovali o pohybu stád. Do všeho jsou zapleteni státní úředníci stejně jako obyvatelé oblasti," dodává.
Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) vydala počátkem roku zprávu, v níž stojí, že "africký kontinent dosud nikdy nezažil takové vybíjení slonů". Podle této zprávy zabili pytláci v roce 2011 jen kvůli klům 25 tisíc slonů.
Nelegální obchod se slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil a za posledních patnáct let ztrojnásobil. Sloní kly jdou především do Asie a na Blízký východ, kde se z nich vyrábí například prášek používaný v tradičním lékařství.
Rozvojový program OSN (UNDP) a organizace zabývající se ochranou životního prostředí uvádějí, že dnes jsou ohroženi sloni na jihu a východě Afriky, kteří byli dosud poněkud stranou nájezdů pytláků. Zvlášť zranitelný je právě Mosambik, kde se pytláctví považuje jen za běžný přestupek. "Můžeme dávat jen pokuty, nemůžeme nikoho vsadit do vězení. Zatkli jsme jich hodně, ale pytláci se ničeho nebojí. Zaplatí pokutu a jsou volní," lituje Pariela.
"Vláda problém pytláctví nebere vážně. Není schopna přijmout účinná opatření," prohlašuje ředitel lobbistické organizace Centro Vivo Terro Carlos Serra. Nevinní ale nejsou ani všichni policisté. "Některé zbraně, které používají pytláci, pocházejí od policistů. Všichni to vědí," podotkl Serra.
Stejný problém jako slonů se týká i nosorožců. Ti před více než stoletím vinou lovců z Mosambiku zmizeli. Před pár lety se je podařilo do země vrátit, netrvalo však dlouho a kriticky ohrožené zvíře je opět na pokraji vyhynutí. Podle jednoho z místních expertů byl již dokonce poslední nosorožec žijící v této jihoafrické zemi zabit.
Na špatnou ochranu živočišných druhů v Mosambiku loni poukázal dokonce i Světový fond na ochranu přírody (WWF).
Lopes Pereira se obává, aby se pytláci z Mosambiku nezaměřili na slavný Krugerův národní park v Jihoafrické republice. V této rozsáhlé rezervaci hraničící s Mosambikem, kde jsou dnes ohroženi hlavně nosorožci, je zhruba 12 tisíc slonů.
"Obchod se slonovinou se zcela vymyká kontrole. Zabíjení zvířat kvůli slonovině je stále častější, a nebude-li v Mosambiku zastaveno, obrátí se jednou i proti Jižní Africe," varuje Pereira.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.