Somálský prezident svolá usmiřovací konferenci

Zahraničí
30. 1. 2007 14:17
Prezident Abdullahi Yusuf Ahmed (v pravo) se setkal s komisařem pro rozvoj a humanitární pomoc s Louisem Michelem (v levo) na summitu Africké unie 30. ledna 2007.
Prezident Abdullahi Yusuf Ahmed (v pravo) se setkal s komisařem pro rozvoj a humanitární pomoc s Louisem Michelem (v levo) na summitu Africké unie 30. ledna 2007.

Prezident Abdullahi Yusuf Ahmed (v pravo) se setkal s komisařem pro rozvoj a humanitární pomoc s Louisem Michelem (v levo) na summitu Africké unie 30. ledna 2007.Somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed v úterý vyslyšel výzvy delegátů summitu Africké unie (AU), který vrcholí v etiopské metropoli Addis Abebě, a souhlasil se svoláním konference somálských klanových a náboženských vůdců. Jejím cílem má být nalezení co nejširší shody na budoucím směřování země po porážce islámských povstalců. Sejít by se měla do několika týdnů. 

K usmíření všech složek somálské společnosti, včetně umírněných stoupenců poraženého Svazu islámských soudů, vyzvaly Mogadišo v nedávné době OSN, Spojené státy i Evropská unie. Brusel touto dohodou dokonce podmínil poskytnutí patnácti milionů eur (420 milionů korun) na podporu vyslání mírových jednotek do východní Afriky.

Evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel, který v Addis Abebě se somálskou hlavou státu jednal, podle agentury Reuters prohlásil, že Evropská unie okamžitě slíbenou částku uvolní. "Podle mého názoru jsou tyto podmínky splněny," sdělil po setkání novinářům. "Cítil jsem upřímnou vůli prezidenta Yusufa spojit dohromady všechny skupiny v Somálsku..., které chtějí dobro a spravedlnost pro tuto zemi a její lid," popsal své dojmy z jednání Michel.

Právě otázka vyslání mezinárodních jednotek do Somálska je hlavním bodem jednání druhého, závěrečného dne summitu. Souhlas s poskytnutím vojáků do mise Africké Unie, která by měla v Somálsku působit asi šest měsíců a poté by mohla být nahrazena vojáky OSN, dosud vyjádřily jen Uganda, Malawi a Nigérie. Celkem nabídly 4000 mužů, zatímco unie počítá s dvojnásobkem.

Mírotvorci mají dohlížet na bezpečnost v Somálsku po odchodu etiopské armády, která na konci loňského roku výrazným způsobem pomohla vládním silám k porážce muslimských radikálů. Etiopie však již ze země stáhla asi třetinu svých jednotek a panují obavy, aby po jejich odchodu Somálsko opět nezabředlo do anarchie a násilností.

Autor: ČTK

Foto: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ