Egypt, Súdán a Etiopie nevyřešily spor o obří přehradu, kterou Etiopie staví na Nilu. Po setkání v Chartúmu to oznámili ministři zahraničí těchto tří zemí v povodí afrického veletoku. Vleklé neshody by mohly podle odborníků přerůst až v ozbrojený konflikt v regionu.
Súdánský šéf diplomacie Ibráhím Ghandúr podle agentury AP řekl, že 15hodinová jednání byla konstruktivní a důležitá, nepřinesla ale dohodu. Rozhovorů se za všechny země účastnili i ministři zavlažování a také šéfové rozvědek. Egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí uvedl, že do měsíce se strany znovu sejdou.
Záměr vybudovat přehradu na Modrém Nilu při hranici se Súdánem ohlásila Addis Abeba v roce 2011. Nyní je již z 63 procent dokončená. Etiopie trvá na tom, že dílo potřebuje pro svůj rozvoj. Zároveň doufá, že se po jeho zprovoznění stane jedním z afrických energetických center.
Egypt se obává, že kvůli projektu přijde o část vody z Nilu, na němž je závislý. Bývalí egyptští prezidenti hrozili, že na pokusy jiných zemí o stavbu přehrad u Nilu odpoví vojensky. Káhira i Addis Abeba tvrdí, že problém je "záležitostí života nebo smrti".
Podle AP to vypadá, že Súdán se v otázce přehrady přiklání na stranu Etiopie. Súdán také oživil dlouhotrvající hraniční spor s Egyptem.
Smlouvy z roku 1929 umožňovaly z devíti států na toku Nilu čerpat nejvíc vody Egyptu a Súdánu. Šestice zemí z výše položených částí toku - Etiopie, Keňa, Uganda, Rwanda, Tanzanie a Burundi - však v roce 2010 podepsaly novou dohodu, která Egyptu výsostné postavení odebírá.