Spoušť po cyklónu v Africe. Škody jsou za dvě miliardy dolarů

Zahraničí
13. 4. 2019 10:25
Afrika se musí vzpamatovat ze škod, které napáchal cyklón Idai.
Afrika se musí vzpamatovat ze škod, které napáchal cyklón Idai.

Ničivý cyklón Idai, který v březnu zasáhl Mosambik, Zimbabwe a Malawi, způsobil v těchto afrických zemích škody za více než dvě miliardy dolarů (asi 45 miliard korun). Vyplývá to z předběžného odhadu Světové banky, který zahrnuje škody způsobené na infrastruktuře a dopady na život lidí, napsal britský list The Guardian.

Cyklón Idai si ve třech zemích na jihovýchodě Afriky vyžádal životy více než 1000 lidí. V Mosambiku následně propukla epidemie cholery, kterou se nakazilo přes 3500 lidí.

Bouře se zformovala u východního pobřeží Mosambiku na začátku března, poté způsobila ve třech zemích záplavy a v polovině března udeřil cyklón plnou silou. Vítr, který bouři provázel, dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Nejhůře byl postižen mosambický přístav Beira, který byl z 90 procent zničen.

Podle Světové banky katastrofou byly postiženy celkem asi tři miliony lidí. Cyklón zničil také koridor, který spojoval mosambické město Beira se sousedním Zimbabwe, Malawi a Zambií. Narušil se tak regionální obchod a dodávky paliva, pšenice a dalšího zboží.

OSN nyní žádá dárce o 282 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy korun) na financování pomoci v následujících třech měsících.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ