Někdejšímu egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu, který byl odsouzený k doživotnímu vězení, se prudce zhoršilo zdraví kvůli nedostatku lékařské péče, uvedl exprezidentův právník.
Pětašedesátiletý Mursí z dnes již zakázaného islamistického hnutí Muslimské bratrstvo byl zvolen hlavou státu v roce 2012. Po velkých demonstracích proti jeho vládě ho však rok nato svrhla armáda. Mursí byl následně zadržen a odsouzen.
"Napsali jsme stížnost veřejnému prokurátorovi, ve které požadujeme, aby se vyšetřilo selhání v poskytování lékařské péče," řekl právník. Podle něj a podle Mursího rodiny někdejší prezident ve vězení prodělal dvě diabetická kómata během jednoho měsíce a nedostalo se mu potřebné péče. Mursí žádá, aby byl na vlastní náklady převezen do soukromé nemocnice.
Mursího předchůdce Husní Mubarak, který byl svržen během takzvaného arabského jara v roce 2011, strávil většinu času za mřížemi ve vojenské nemocnici. Nakonec byl letos propuštěn.
Zaměstnanci vězení, kde se Mursí nachází, potvrdili, že bývalý šéf státu skutečně prodělal zdravotní komplikace, o kterých hovoří. Tvrdí však, že se mu dostalo potřebné lékařské péče.
Současný egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 tvrdě zakročil proti disentu. Zaměřil se především na islamistické stoupence Mursího a sekulární aktivisty, kteří požadovali demokratické reformy.
Podle zprávy z roku 2015 zemřelo v egyptských věznicích od vojenského převratu v roce 2013 v důsledku nedostatku lékařské péče několik set lidí, převážně islamistů.
Muslimské bratrstvo vyzvalo OSN a další mezinárodní organizace, aby Mursímu zachránily život. "Všichni musejí rychle podniknout kroky k záchraně života prezidenta Mursího a dalších zadržených, kteří se stávají oběťmi vražd. Za jejich smrt může vojenský převrat," uvedlo hnutí v prohlášení.