Stovky migrantů prolomily plot španělské enklávy Ceuta

Zahraničí
31. 10. 2016 20:53
Hraniční plot a na něm migranti.
Hraniční plot a na něm migranti.

Přes dvě stovky afrických migrantů pronikly z Maroka do španělské enklávy Ceuta na břehu Gibraltarského průlivu. Skupina krátce před šestou hodinou ranní překonala hraniční plot, při následném střetu se španělskou policií utrpělo lehká zranění 32 běženců a tři policisté.

Několik běženců po překonání hranic zkolabovalo vyčerpáním, dalším se podařilo utéct do okolních kopců a pátrá po nich policie. Právní status zadržených zatím nebyl stanoven, španělští pohraničníci ale mohou uprchlíkům odepřít možnost žádosti o azyl.

Příslušný zákon, který to umožňuje, byl přijat v reakci na tisíce případů neregulérního proniknutí do enkláv Ceuta a Melilla v letech 2014 a 2015. Obě se nacházejí na severu Maroka a tvoří jediné pozemní hranice mezi Španělskem a Afrikou.

Po událostech z minulých let Španělsko v enklávách zpřísnilo bezpečnostní opatření a uprchlíci z Afriky nyní častěji putují po moři z Libye směrem do Itálie. Přesto ještě v dubnu do Ceuty proniklo 119 osob, když jim silný odliv umožnil hraniční bariéry obejít po mořském dně.

Autor: ČTK Foto: , Twitter

Další čtení

Raketa Storm Shadow

Ukrajina zasáhla raketami chemický závod v ruské Brjanské oblasti, tvrdí armáda

Zahraničí
21. 10. 2025

Letiště ve Vilniusu přerušilo provoz kvůli desítkám malých pašeráckých balonů

Zahraničí
21. 10. 2025

S emisními povolenkami se obchoduje 20 let, druhá část má platit od roku 2027

Zahraničí
21. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ