Súdánský prezident Umar Bašír po více než měsíci reagoval na výzvu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby povolil rozmístění společného kontingentu OSN a Africké unie na území Dárfúru. Oznámila to mluvčí Spojených národů Marie Okabeová, podle níž mohou některé pasáže odpovědi "ohrozit plánované nasazení mírových sil". Podle agentury DPA tak Chartúm pravděpodobně i nadále odmítá vpustit na území této západosúdánské provincie zmítané násilím mezinárodní jednotky.
Pan adresoval Bašírovi 24. ledna dopis se žádostí o souhlas s rozmístěním společného kontingentu jednotek OSN a Africké unie v Dárfúru, kde za poslední čtyři roky zahynulo při etnickém násilí podle odhadů na 200 000 lidí a dalších 2,5 milionu muselo uprchnout ze svých domovů. Bašír, který vyslání mezinárodních sil od počátku odmítá, na list odpověděl až nyní.
Jeho text odmítla mluvčí upřesnit, uvedla pouze, že obsahuje "pozitivní prvky týkající se politických jednání a humanitární pomoci". Na druhou stranu by však některé pasáže mohly "ohrozit plánované nasazení mírových sil". Generální tajemník a Rada bezpečnosti OSN se budou podle mluvčí Bašírovou odpovědí zabývat až poté, co bude jeho čtrnáctistránkový dopis přeložen do příslušných jazyků.
Rada bezpečnosti OSN loni schválila vyslání více než 20 000 vojáků OSN do Dárfúru, kteří měli nahradit stávajících 7000 neefektivních příslušníků jednotek AU. Chartúm však jejich příchod odmítl stejně jako plán bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana na vytvoření "hybridního" kontingentu sil OSN a AU. Ten prosazuje i jeho nástupce Pan.
Mezinárodní společenství volá po co nejrychlejším ukončení bojů na západě Súdánu, jejichž oběťmi jsou převážně civilní osoby. Vládou podporované arabské milice džandžauí podle pozorovatelů i nadále napadají vesnice místního nearabského obyvatelstva a násilnosti se přelévají také na území sousedního Čadu a Středoafrické republiky.
Americké ministerstvo zahraničních věcí ve své nedávné zprávě o stavu lidských práv v roce 2006 označilo genocidu v Dárfúru za nejhorší zločin proti lidským právům, který se loni na světě odehrál.
Foto: ČTK