Súdánská vláda slíbila Dárfúru <span>300 milionů dolarů</span>

Zahraničí
3. 10. 2007 09:14
Bývalý americký prezident Jimmy Carter
Bývalý americký prezident Jimmy Carter

Příslušník sil Africké unie před zničeným vojenským táborem HaskanitaJednotky sil Africké unie (AU) nestačí početně ani vybavením vzdorovat povstalcům v západosúdánském Dárfúru a mohou se naopak stát snadnou obětí jejich útoků, jak se již stalo minulou sobotu. Oznámil to včera velitel dárfúrských sil AU, generál Martin Luther Agwai.

Podle generálových slov, citovaných serverem BBC, nelze očekávat žádné zlepšení až do příštího roku, kdy má do oblasti dorazit společná jednotka AU a OSN o síle 26 tisíc mužů. Agwai s touto neradostnou vizí seznámil delegaci čtyř vysokách politiků, vedených jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu, kteří Dárfúr navštívili ve snaze nalézt řešení dlouholetého krvavého konfliktu. Jedním z nich je i bývalý americký prezident Jimmy Carter, který se dnes dostal do sporu se súdánskými bezpečnostními silami, když mu zabránily setkat se se zástupci etnických uprchlíků v oblasti Dárfúru.

Súdánská vláda dnes po jednání s delegací překvapivě přislíbila vyplatit 300 milionů dolarů jako kompenzaci obyvatelům Dárfúru. Ztrojnásobila tak původně slíbenou částku. V rámci mírové smlouvy z roku 2006, kterou ale s chartúmskou vládou uzavřela jen jedna skupina rebelů, bylo regionu přislíbeno nejprve 30 milionů dolarů a posléze 100 milionů. Ostatní rebelské skupiny tuto částku ale odmítly jako příliš nízkou a k dohodě se nepřipojily. Dvě stě milionů by měla Súdánu zapůjčit Čína.

Súdánská prezident Omar al-Bašír sočasně souhlasil s účastí mezinárodních pozorovatelů na plánovaných volbách v roce 2009.

Bývalý americký prezident Jimmy CarterKe slibu chartúmské vlády došlo v době, kdy se bezpečnostní situace v Dárfúru nadále zhoršuje. Jedné ze skupin dárfúrských ozbrojených povstalců se v sobotu podařilo zaútočit na místní základnu AU Haskanita a zabít zde 10 vojáků. Rada bezpečnosti OSN útok na vojáky AU odsoudila, ale mezi jejími členy došlo k neshodám o tom, zda útok nazvat teroristickým činem, jak požadovala Jihoafrická republika. Toto označení odmítly Spojené státy, Francie a Británie, dokud nebude útok řádně prošetřen.

Generál Agwai soudí, že žádná africká země nemůže poskytnout dostatečný počet vycvičených vojáků, kteří by mohli krizovou situaci v Dárfúru změnit. V oblasti, která dosahuje zhruba rozlohy Francie, je v současnosti jen kolem 7 tisíc vojáků AU z 26 zemí. Africká unie nyní přehodnocuje mandát jednotek, který by jim umožnil lepší obranu.

Během již čtyři roky trvajícího dárfúrského konfliktu zahynulo kolem 200 tisíc lidí a přes 2 miliony osob kvůli němu bylo nuceno opustit své domovy. Súdánská vláda ale tato čísla popírá a trvale uvádí pouze 9 tisíc obětí konfliktu.

Pokusy o uzavření míru mezi vládou v Chartúmu a povstaleckými skupinami zatím pokaždé ztroskotaly a situaci proto chce nasazením svých jednotek a vedením dalších mírových jednání stabilizovat OSN.

Je otázkou, jak se slib chartúmské vlády promítne do mírových jednání, která se mají pod záštitou Organizace spojených národů konat 27. října v libyjském Tripolisu. Některé povstalecké skupiny již navzdory výzvám OSN a AU oznámily, že se jednání nezúčastní.

Na fotografiích: (1) Příslušník sil Africké unie před zničeným vojenským táborem v Haksanitě, 30. září 2007, (2) Bývalý americký prezident Jimmy Carter na návštěvě v Súdánu v rámci mezinárodní delegace, 2.10. 2007.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ