Súdánská vláda nařídila státním zaměstnancům vzdát se části platu na podporu armády. Súdánská ministerstva zároveň mají snížit týdenní spotřebu benzinu o polovinu. S odvoláním na súdánská státní média o tom dnes informoval britský zpravodajský server BBC. Opatřením předcházely střety o súdánskou ropnou oblast Heglig, kterou deset dní obléhala jihosúdánská vojska. Během bojů byla poškozena tamní ropná zařízení. Súdán z Hegligu dosud získával denně obvykle 50 tisíc barelů ropy, které byly určeny na domácí spotřebu.
Státní zaměstnanci se prý mají vzdát platu za dva dny, aby ztrátu příjmů z Hegligu i zásob ropy pomohli nahradit. Úřady a státní podniky mají podle agentury SUNA zároveň obětovat část rozpočtu na financování "kampaně na odražení agrese" ze strany Jižního Súdánu.
Podle analytiků opatření vypovídá o tom, že loňské odtržení Jižního Súdánu a nedávné střety mezi oběma zeměmi súdánskou ekonomiku těžce zasáhly. V Jižním Súdánu se před loňským červencovým rozdělením nacházelo 75 procent veškerých súdánských ropných nalezišť.
Obě země se po osamostatnění jihu nedokázaly dohodnout na dělbě příjmů z ropy ani na vymezení společné hranice. Podle nejmenovaného ekonoma citovaného agenturou AFP Súdán ve srovnání s loňským rokem letos přišel o 55 procent příjmů z ropy.
Jihosúdánský prezident Salva Kiir v úterý při návštěvě Číny Súdán obvinil z toho, že jeho zemi vyhlásil válku. Podle jihosúdánských vojenských činitelů súdánská letadla ve středu večer podobně jako v minulých dnech znovu bombardovala jihosúdánské hraniční oblasti. Útoky se prý tentokrát obešly bez obětí.