V západním světě spotřeba tabákových výrobků klesá a v Asii již podle odborníků dosáhla svého maxima. Oči tabákových korporací se tedy stále více obracejí k Africe. Má to být totiž právě černý kontinent, který jim v budoucnu zachrání zisky.
Lucas Moyana si svůj stánek s cigaretami v jihoafrickém městě Diepsloot otevřel přímo u bran školy. "Prostě jsem se rozhodl, že je to dobré místo," vysvětlil deníku Los Angeles Times. Důvod je jasný. Každých několik minut k němu i přes zákaz přijde některý z místních studentů a za pár centů si koupí "kusovku". Moyana díky nim uživí manželku a a dvě děti.
Na celou krabičku místní mladiství sice nemají, jedna cigareta ale stojí stejně jako lízátko, takže někteří si jich mohou dovolit i několik za den. A s cigaretou u úst si samozřejmě připadají drsnější. Děti zde s kouřením začínají již v deseti letech.
Právě mladí Afričané jsou novým terčem výrobců cigaret. Rostoucí populace a sílící střední třída dělají z Afriky hlavní bojiště.
"Africká populace je velmi mladá. Pokud firmy získají zákazníky teď, vydrží jim dalších čtyřicet padesát let," říká Yussuf Saloojee z jihoafrické Národní rady proti kouření.
Jihoafrická republika ovšem není nejlepší příklad. Kouří zde sice 35 procent mužů, což je jedno z nějvětších čísel v Africe, jiné země ale mají daleko větší potenciál a navíc v nich kouření nepodléhá regulaci jako v JAR.
Průměrně kouří v Africe méně než pětina mužů, to se ale má v budoucnu změnit s tím, jak lidé získají víc prostředků, představují si tabákové firmy. Více než polovina kuřáků v Africe je mladší 35 let.
Podle studie Michiganské univerzity zde do roku 2030 stoupne podíl kuřáků ze 16 na 22 procent. Studie vychází z predikovaného nárůstu populace v subsaharské africe o půl miliardy na 1,3 bilionu.
Firmy již několik let do Afriky přesouvají své továrny. Společnost Philip Morris si vybrala Senegal, třetí nějvětší světový producent tabákových výrobků Japan Tobacco zase loni rozšířil své africké portfolio o továrnu (krátce po vzniku země) v Jižním Súdánu. Aktivní je v Africe i další člen "velké tabákové pětky" Imperial Tobacco.
Spolu s továrnami se v afrických zemích budují rozsáhlé tabákové plantáže. Zimbabwe a Malawi patří už dnes mezi největší producenty tabáku na světě. Odvrácenou tváří tohoto trendu je práce dětí, odlesňování, ničení biodiverzity či znečištění vody.
Lze také očekávat, že větší rozšíření kouření nepřispěje k prodloužení střední délky života, která se v Africe v posledních dekádách výrazně snížila především v souvislosti s epidemií AIDS.