Teroristé v Ugandě zaútočili na fanoušky MS: <span>64 mrtvých</span>

Zahraničí
12. 7. 2010 08:17
Jedna z raněných žen během ošetření.
Jedna z raněných žen během ošetření.

Při pumových útocích, které v neděli večer otřásly dvěma restauracemi v ugandském hlavním městě Kampale, přišlo o život 64 lidí a dalších 71 bylo zraněno. Místní policie podezřívá ze spáchání útoků somálskou radikální milici.

Velvyslanectví České republiky v keňském Nairobi, pod které Uganda spadá, zatím nemá informace o tom, že by při útoku zahynuli občané České republiky.

Mezi oběťmi je podle sdělení velvyslanectví Spojených států v Kampale jeden Američan. Mrtvých, respektive zraněných cizinců, včetně Američanů i Evropanů, ale může být více.

Právě cizinci byli zřejmě terčem obou útoků, za nimiž podle policie může stát somálská milice Šabáb, která se hlásí k teroristické síti al-Kajd. Šabáb již loni vyhrožoval útoky v Kampale. Uganda má v Somálsku vojenské jednotky v rámci mírových sil Africké unie.
Jedna z náloží explodovala v etiopské restauraci, druhá v baru ragbyového klubu, kde zahynulo 49 lidí. Asi polovina mrtvých z restaurace jsou podle ugandských úřadů cizinci.

Obě nálože byly nastraženy v místech, kde se shromáždily početné skupiny lidí kvůli sledování finálového zápasu na mistrovství světa v kopané v Jižní Africe.

Při útocích přišlo o život 64 lidí."Dívali jsme se na fotbal, a když zbývaly asi tři minuty do konce zápasu, ozvala se exploze," řekla Juma Seikoová, která byla při výbuchu v rugbyovém klubu.

Policie celou oblast uzavřela a raněné odtamtud přepravila do nemocnic. Na jednom z míst exploze našla utrženou hlavu Somálce, který mohl být podle policie sebevražedným atentátníkem.

Kromě sousedního Somálska útoky jako "zbabělé" odsoudil také americký prezident Barack Obama a nabídl pomoc Washingtonu při pronásledování těch, kteří je mají na svědomí.

Somálská milice Šabáb, jejímž členům podle mezinárodních zdrojů poskytli výcvik povstalečtí veteráni z konfliktů v Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, patří k nejnebezpečnějším v Somálsku. Skupina považuje za svého nepřítele Etiopii i Ugandu, hrozila ale útoky i v Burundi, jejíž vojáci rovněž slouží v Somálsku zmítaném anarchií.

Pokud se potvrdí zodpovědnost Šabábu, půjde o první útok, který tato organizace provedla mimo území Somálska.

Kromě Šabábu však s hrozbou přišla i povstalecká Armáda božího odporu (LRA) či rovněž povstalecké Sjednocené demokratické síly (ADF). Obě uskupení jsou činná v Ugandě a jejich cílem je mimo jiné svrhnout vládu prezidenta Yoweriho Museveniho.

Regionální seskupení východoafrických zemí nedávno souhlasilo s posílením mise Africké unie v Somálsku o dalších 2000 na 8100 vojáků. Šabáb v reakci vyzval muslimy, aby se připojili ke svaté válce proti státům, které s tím souhlasily, a přislíbil, že zaútočí dřív než "nepřítel".

Uganda je zemí s třetí největší ekonomikou na černém kontinentu a dvě desetiletí relativní stability jí zajistily zájem zahraničních investorů především v oblasti ropného průmyslu a obchodu s vládními dluhy. Hranice Ugandy se Somálskem jsou však děravé a hrozbu ze strany islamistických radikálů investoři podle Reuters často uvádí jako jedno z velkých rizik.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ