Masakr, který spáchali somálští islámští ozbrojenci ze skupiny Šabáb v nákupním středisku v keňské metropoli, ukázal, jak silnou hrozbu představuje tato skupina napojená na al-Kajdu, byť byla oslabena ve své domovské zemi.
Útok, který následoval po letošních krvavých úderech sebevražedných komand Šabábu včetně napadení základny OSN v somálském hlavním městě Mogadišu, přišel v době, kdy Šabáb ztratil kontrolu nad sítí klíčových měst v Somálsku. V tvrdých bojích je tam vytlačili vojáci Africké unie.
Dramatické útoky, jako bylo sobotní brutální přepadení a obsazení nákupního střediska Westgate v Nairobi, lze pokládat za pokus Šabábu posílit reputaci po ztrátách kontrolovaného území v Somálsku, uvádějí experti.
"Paradoxně je oslabený Šabáb větší hrozbou mimo Somálsko než silný Šabáb," napsal americký profesor Ken Menkhaus v článku zveřejněném po útoku. Už dříve varoval, že "jakmile je skupina oslabená a roztříštěná, měla by být považována za vysoce rizikovou teroristickou hrozbu v zahraničí".Před obsazením nákupního střediska Westgate byl největším útokem Šabábu mimo území Somálska pumový útok v ugandské metropoli Kampale v roce 2010, při němž zemřelo nejméně 76 lidí.
V posledních letech islamisté bojovali v Somálsku proti regionálním armádám například z Etiopie a Keni, a také proti vojákům sil Africké unie AMISOM. Bojovníci Šabábu museli opustit pozice v Mogadišu a od té doby ztratili v bojích s AMISOM téměř všechna města, která ovládali.
"Útok na Westgate je poslední známkou slabosti skupiny. Je to zoufalá, vysoce riskantní hra, v níž se Šabáb snaží zvrátit své vyhlídky," tvrdí Menkhaus. Velký útok v Nairobi následoval téměř dva roky poté, co Keňa poslala vojáky a tanky přes společnou hranici, aby bojovali v jižním Somálsku proti islamistům. Tady se jim podařilo Šabáb vyhnat z jejich někdejší bašty, přístavu Kismayo.
Od té doby Šabáb opakovaně hrozil Keni odvetnými útoky, ale až dosud byly relativně malého rozsahu, přinejmenším v Nairobi.
Hlavní hrozbaI nyní ovšem bojovníci Šabábu ovládají rozsáhlé části venkovských oblastí jižního Somálska. Podle OSN mají stále odhadem pět tisíc bojovníků a zůstávají "hlavní hrozbou pro mír a bezpečnost v Somálsku".
A jejich hrozbu, jak ukázal pečlivě naplánovaný útok v Nairobi, není možné podceňovat. V červnu ukázal Šabáb svou sílu odvážným útokem za denního světla na opevněný komplex OSN v Mogadišu.
Sedmičlenné sebevražedné komando si náložemi prolomilo přístup do komplexu a začalo přestřelku, která skončila jejich smrtí. Při koordinovaném útoku zabili v komplexu 11 lidí.
Stig Jarle Hansen, norský akademik a autor knihy Šabáb v Somálsku, varoval, že sobotní útok, stejně jako napadení komplexu OSN, byly podobné teroristickému útoku koordinované skupiny islamistů v roce 2008 v indické Bombaji.
"Jednalo se o velmi viditelný útok, který zasáhne Keňu tam, kde to nejvíc bolí, a poškodí turistický sektor. Myslím, že s tím s největší pravděpodobností počítali. Stejně jako s tím, že západní země vydají varování před cestami do Keni," dodal. "Keni se podařilo docela dobře zvládnout finanční krizi, ale tohle ji zasáhne."