Tisíce vojáků OSN v Kongu obklíčeny rebely
31.10.2008 21:40
Jednotky OSN jsou poslední organizovanou silou, která zůstala ve východokonžském městě Goma, aby čelila povstaleckým jednotkám Laurenta Nkundy. Oznámil to mluvčí OSN Kevin Kennedy. Vojáci konžské armády před rebely ustoupili. Mezinárodní společenství se snaží vyjednat ukončení konfliktu a posílení mírotvorných jednotek v oblasti.
Francie a Británie se rozhodly vyslat do Konga ještě dnes své ministry zahraničí.
Po několikadenních bojích s armádou vyhlásil ve středu Nkunda jednostranné příměří, aby prý zabránil panice mezi civilisty. Boje na východě Konga přesto vyhnaly desetitisíce obyvatel z domovů. Povstalci nyní obklíčili město Goma a požadují jednání s vládou o bezpečnostní situaci. Zmocněnec OSN v Kongu Alan Doss označil příměří za křehké a řekl, že klid zbraní nevydrží, nebude-li dosaženo pokroku na politické a diplomatické frontě.
Goma je hlavní město oblasti Severní Kivu, kde má OSN šest tisíc vojáků. Celkově jich je v Kongu 17 tisíc a podle Kennedyho by někteří z nich měli být převeleni do okolí Gomy. Nepokoje v dalších oblastech však brání soustředění veškerých sil na východ země. O vyslání mírotvorných jednotek do Konga má jednat také Evropská unie. V Unii v tomto směrui vládnou velké rozpory. Mluvčí Evropské komise ve čtvrtek uvedl, že EU připravuje pomoc Kongu ve výši čtyř milionů eur.
Humanitární organizace se obávají, že boje výrazně zdramatizují už tak vážnou krizi na východě Konga. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už údajně jednal o příměří s konžským prezidentem Josephem Kabilou a jeho rwandským protějškem Paulem Kagamem. Boje totiž probíhají na hranicích těchto dvou zemí a Nkunda tvrdí, že ochraňuje příslušníky kmene Tutsi před rwandskými členy kmene Hutu, kteří okupují pralesy ve východním Kongu.
Konžská vláda obviňuje Rwandu, že v příhraničí podporuje rebely vedené Nkundou. Vůdce povstalců odmítá platnost příměří, které letos v lednu uzavřel s konžskou vládou a tentokrát chce vyjednávat s neutrálním zprostředkovatelem.
Ministři zahraničí Francie a Velké Británie Bernard Kouchner a David Miliband mají podle mluvčího francouzského ministerstva navštívit kromě hlavního města Kinshasy také Gomu a posoudit tamní humanitární a bezpečnostní situaci. Miliband pak má navštívit také Rwandu.
Nynější konflikty v zemi navázaly na občanskou válku v Kongu z let 1998 až 2003. V zemi tak nadále trvá jedna z největších humanitárních krizí na světě. Šetření OSN uvádí, že hlavním důvodem bojů je úsilí získat přístup k nerostným zdrojům. Mezi ně patří hlavně diamanty, coltan. zlato, měď a kobalt.
Foto: Reuters a AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.