Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyzval příslušné státy k řádnému vyšetření pravděpodobného potopení člunu se stovkami uprchlíků ve Středozemním moři a k potrestání pachatelů. Incident, při němž minulý týden utonulo až 500 běženců, byl podle komisaře možná hromadnou vraždou.
Podle dosavadních výpovědí několika přeživších uprchlíků vyrazili běženci na svou cestu do Evropy 6. září z egyptského přístavu Damietta. Většinu osazenstva prý tvořili Palestinci, Syřané, Egypťané a Súdánci. Organizátoři plavby donutili stovky běženců během cesty třikrát přestoupit na jinou loď, když je však nutili přestupovat počtvrté, uprchlíci se prý vzbouřili. Přistavené plavidlo se jim zdálo příliš malé pro tolik lidí a nechtěli se vystavit nebezpečí, že se přetížená loď potopí.
Mezi běženci a skupinou převáděčů údajně došlo k potyčce a převáděči nakonec loď s uprchlíky asi 500 kilometrů od Malty záměrně potopili. Podle svědků prý byly v jejím podpalubí asi tři stovky lidí, kteří neměli nejmenší šanci se dostat ven.
Podle očitých svědky se pachatelé umírání stovek lidí smáli.
"Bezcitný akt úmyslného nárazu do člunu plného stovek bezbranných lidí je zločin, který nesmí zůstat nepotrestán," řekl Husajn. "Pokud jsou popisy svědků skutečně pravdivé - a zdají se být zcela věrohodné - máme tu co do činění s něčím, co lze v podstatě označit za hromadnou vraždu ve Středozemním moři," prohlásil vysoký komisař.
Podle přeživších mohlo být na palubě vratkého plavidla mimo jiné na 100 dětí mladších deseti let. Převozníci si údajně účtovali až 4000 dolarů (téměř 86 tisíc Kč) za každého běžence.
"Všechny země by vrhly všechny síly svých policejních sil a justičních systémů do vyšetřování, pokud by oběti byly jejich občany a zabily je zločinecké gangy na jejich vlastním území," řekl Husajn.
"Reakce by neměla být o nic méně důkladná jen proto, že oběťmi jsou cizinci a zločin se stal na otevřeném moři," dodal komisař.
Všichni svědci zástupcům Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) řekli, že převáděči byli Egypťané a Palestinci. Husajn vyzval řecké, maltské a italské úřady ke sdílení informací o totožnosti pašeráků lidí s egyptskými úřady, které by měly zahájit důkladné vyšetřování.
Pokud se informace o potopení lodi mířící z Egypta ukážou jako pravdivé, potvrdí to mimořádně smutnou letošní statistiku, podle níž ve Středozemním moři za devět měsíců letošního roku zemřely tři tisícovky migrantů. Loni to bylo 700 obětí za celý rok.