Reakce na Egypt
Trump: Šlo o hrůzný a zbabělý útok na nevinné věřící
24.11.2017 17:46 Aktualizováno 24.11. 21:50
Soustrast Egyptu po teroristickém útoku na Sinaji vyjádřila mimo jiné Itálie, Francie, Británie, Rusko, Spojené státy i papež. Útok na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal více než 200 obětí na životech a přes sto zraněných. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.
Italský prezident Sergio Mattarella poslal kondolenční dopis svému egyptskému protějšku Abdal Fattáhu Sísímu, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za "nepřátele svobody slova a vyznání". Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že šlo o "hrůzný a zbabělý útok na nevinné věřící". "Svět nemůže tolerovat terorismus... musíme je (radikály) porazit vojensky a zdiskreditovat extremistickou ideologii, na které stojí jejich existence," napsal na twitteru.
"Rozhodně odsuzujeme barbarský zločin na Sinaji v Egyptě," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva ujistila Káhiru, že plně soucítí s egyptským lidem a že je připravena v rámci boje proti terorismu zesílit spolupráci nejen s Egyptem, ale také se všemi zodpovědnými členy mezinárodního společenství.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian útok rovněž odsoudil a uvedl, že Paříž stojí při svém spojenci. Následně na twitteru útok odsoudil a pozůstalým kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Na výraz solidarity bude dnes zhasnuta pařížská Eiffelova věž, oznámila pařížská starostka Anne Hidalgová.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson útok označil za "barbarský čin".
Papež František uvedl "že je hluboce zarmoucen, ztrátou lidských životů v důsledku teroristického útoku".
Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté. Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i dnes útočníci zřejmě zabíjet policisty, protože mnozí z nich se účastnili modlitby v mešitě, proti které útok směřoval.
Napětí na Sinaji se znásobilo po sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.