Plody arabského jara
Tunisané volí parlament. Favoritem jsou islamisté
23.10.2011 09:00
V Tunisku se devět měsíců po svržení režimu dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího konají v neděli volby do ústavodárného shromáždění. Vzhledem k tomu, že Tunisko stálo na počátku revolucí takzvaného arabského jara, jde o historickou událost jak pro zemi samotnou, tak i pro sever Afriky.
S volbami jsou spojena velká očekávání pro budoucnost země, politická i hospodářská, ale také obavy z násilností ze strany islámských fundamentalistů, kteří jsou hlavními favority voleb. Strana obnovy (Hizb An-Nahdá) pohrozila, že pokud budou existovat pochybnosti o poctivosti voleb, zorganizuje protesty.
Hlavním úkolem zvoleného prozatímního parlamentu bude vypracování nové ústavy, která by se měla stát základem pro demokratické uspořádání země.
Podle diplomatů by se volby měly odehrát bez větších potíží. Organizací byla pověřena nezávislá komise, zatímco za bin Alího éry měl volby na starosti ministr vnitra. Země však nemá zkušenosti s pořádáním svobodných voleb a hrozí, že případné nedostatky by nespokojeným stranám mohly sloužit jako důkaz volebních podvodů.
Pokud by se dostali k moci islamisté, v Tunisku by pravděpodobně došlo k velké změně. Za dob bin Alího, který byl u moci skoro 24 let, sice šlo o represivní policejní stát, v mnoha oblastech fungování se však podle expertů jednalo takřka o stát vzorový. Investoři jej hodnotili jako stabilní, západní politici tiše vítali, že nejsou silná náboženská hnutí. Ženy se zde těšily nebývale velkým právům.
Vítězství islamistů by nejspíš přineslo nové, konzervativnější principy fungování společnosti, například co se týká dřívějšího uzavírání manželství. Jak uvedl při představování volebního programu šéf Strany obnovy Rašíd Ghannúší, Tunisko by mělo stát na své arabsko-muslimské identitě.
Kdyby se volby konaly před několika týdny, podle průzkumů by bývala Strana obnovy získala asi 80 křesel z celkových 220. To je více než dvakrát tolik co druhá liberální Demokratická pokroková strana (PDP).
Výsledky voleb budou do značné míry záviset na dosud nerozhodnutých voličích. Podle posledních zjištění se třetina Tunisanů zatím nerozhodla, komu svůj hlas v neděli dá. Podle analytiků to souvisí s přetrvávající nejistotou a nespokojeností mezi lidmi s politickými stranami.
Hlasování začalo v sedm hodin ráno a skončí v sedm hodin večer. Volby sleduje mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které se zúčastní i čeští poslanci. Výsledky by měly být k dispozici v pondělí.
Favoritem voleb je islamistická Strana obnovy (Hizb An-Nahdá) |
Strana Rašída Ghannúšího by mohla získat přes 20 procent mandátů. Formace vznikla v roce 1981 jako Hnutí islámské tendence (MTI; nynější název má od 1989), kdy usilovala o důslednou islamizaci života. Činnost strany byla ochromena po parlamentních volbách v dubnu 1989, kdy stoupenci strany získali jako nezávislí na 17 procent hlasů. Poté bylo na 30 tisíc aktivistů i dalších přívrženců strany zatčeno, další - včetně Ghannúšího - emigrovali. Sedmdesátiletý Ghannúší se po 20 letech exilu do země vrátil koncem ledna, v březnu byla strana legalizována. Formace hlásá ideologickou blízkost s islámskou konzervativní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého premiéra Recepa Erdogana. Podle svého volebního programu "Pro svobodné, spravedlivé a rozvíjející se Tunisko" by chtěla v zemi zavést "demokracii založenou na hodnotách islámu". Prioritami strany je zavedení parlamentního systému, boj s korupcí a nezaměstnaností, nezávislost soudnictví a respekt k rovnosti mezi muži a ženami. Islamisté chtějí též "garantovat svobodu vyznání a myšlení či práva menšin", v ekonomických otázkách hodlají snížit míru nezaměstnanosti z nynějších 19 procent "do roku 2016 na 8,5 procenta vytvořením 590 tisíc pracovních míst v příštích pěti letech". Z dalších uskupení by se do sněmu mohla dostat liberální Demokratická pokroková strana (PDP) Maji Džríbíové, levicové Demokratické fórum pro práci a svobody (FDTL) Mustafá bin Džaafara, laicko-levicový Kongres pro republiku (CPR) Munsifa Marzúkího, jenž se v lednu vrátil z exilu a jehož strana byla v březnu legalizována, nebo Hnutí socialistických demokratů (MDS), které bylo dříve hlavní opoziční silou vůči RCD. Tunisko již mělo jednou v minulosti Ústavodárné shromáždění. Zvoleno bylo pět dní po vyhlášení nezávislosti země 20. března 1956. Tento sněm pak v červenci 1957 zrušil monarchii a vyhlásil republiku. V posledních volbách do Národního shromáždění 25. října 2009 dominovalo - tak jako v každých volbách - tehdy vládnoucí RCD se ziskem 161 mandátů z 214. Před deset mandátů získalo Hnutí socialistických demokratů (MDS) a Strana lidové jednoty (PUP). Volební účast byla 89,4 procenta. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.