Desítky lidí zahynuly ve vězení v tuniském Monastiru, ve kterém dnes vypukl požár. Někteří vězni podle očitých svědků uprchli. "Celé vězení je v plamenech, nábytek, matrace, všechno," řekl jeden ze svědků požáru. V zemi pokračuje napětí a občasné násilí po pátečním útěku prezidenta Zína Abidína bina Alího do Saúdské Arábie. Překotnému vývoji předcházely sociální a politické bouře.
Tuniská ústavní rada prozatímně pověřila předsedu Sněmovny reprezentantů Fuáda Mbazau výkonem prezidentské moci. Zároveň nařídila, že nové prezidentské volby musejí být uspořádány do 60 dní.
Po nočním zákazu vycházení otevřela země svůj vzdušný prostor a letiště mají pro civilní lety fungovat normálně. Cestovní kanceláře začaly odvážet turisty, kteří zde kvůli nepokojům uvízli. Tunisané v noci rabovali a zapalovali obchody. V metropoli je od rána podle očitých svědků klid, který policii pomáhá udržet armáda.
Násilí pokračovalo i v noci přes zákaz vycházení vyrabováním velkoprodejny Géant na předměstí a menších obchodů na různých místech metropole. Část velkoobchodu byla vypálena. Zcela vypálena a pobořena byla podle agentur budova hlavního nádraží. Kouř byl prý vidět i na jiných místech. V pátek byly terčem rabování a ničení i velkoprodejny francouzských firem Carrefour a Casino, jež si lidé spojují s vládní mocí.
Policisté obsadili město
Policie dnes obsadila centrum metropole s cílem zabránit dalšímu shromažďování obyvatel. Na místa rabování a žhářství přijely obnovit pořádek stovky vojáků. Většina obchodů zůstala uzavřena a na ulicích bylo od rána jen málo lidí a aut. Vystrašení obyvatelé vypověděli v místním televizním vysílání, že v několika čtvrtích ničily a rabovaly skupiny maskovaných osob. Spekuluje se o jejich identitě. Někteří soudí, že se jedná o přívržence uprchlého šéfa státu, podle jiných jsou to uprchlí vězňové, prý se může ale také jednat o policisty.
Premiér Muhammad Ghannúší začal jednat s opozicí o nové vládě a předčasných volbách. Již dříve slíbil, že po 23 letech bin Alího autoritářské vlády bude bojovat proti korupci a posílí svobodu slova. Jednání se má účastnit i právník Ahmad Nadžíb Šábbí, jehož západní diplomaté označují za jednu z nejvýznamnějších postav opozice.