Severoafrické země by měly více spolupracovat s cílem zabránit bojovníkům Islámského státu (IS), kteří utíkají ze Syrty, své bašty v Libyi, aby se vrátili do domovských států a působili tam problémy. V Paříži to řekl tuniský ministr obrany Farhát Huršání.
Libyjské síly spojené s vládou v Tripolisu, podporovanou OSN, zahájily v květnu ofenzivu s cílem dobýt zpět Syrtu, jíž se zmocnili ozbrojenci spojení s Islámským státem. Těmto silám se postupně daří nad městem získávat kontrolu. V sobotu libyjské vládní oddíly zahájily další fázi ofenzivy.
Tunisko, které odhaduje, že na 4 tisíce jeho občanů odešlo bojovat na straně džihádistických skupin, se však nyní obává, že mnozí z těchto islamistických bojovníků se vrátí do země a mohli by svou nežádoucí pozornost soustředit na ni.
Nebezpečí opravdu hrozí
"Nebezpečí je reálné. Ti, kteří opouštějí Syrtu, míří na jih, aby se případně připojili ke skupině Boko Haram. Někteří se ale také vydali na západ," řekl Huršání novinářům na okraj schůzky představitelů armád a ministerstev obrany konané ve francouzské metropoli.
Zatímco východním sousedem Libye je Egypt, na západě s Libyí sousedí Tunisko a Alžírsko.
"Neexistuje regionální strategie. Sousední země se zabývají bezpečnostními a vojenskými otázkami ze dne na den... ale i když existují protiteroristické zákony, potřebujete důkazy o tom, že mladí lidé byli v táborech nebo bojovali v řadách džihádistů," řekl rovněž tuniský ministr.
Podle něho mezinárodní spolupráce "neodpovídá úrovni nebezpečí". "Nacházíme se v rozhodujícím okamžiku. Hrozby znamenají nebezpečí pro celý region. Musíme spolupracovat, dříve než se loď potopí," zdůraznil.