U Egypta při ztroskotání plavidla s uprchlíky zahynulo nejméně 29 lidí, dalších 155 se podařilo zachránit. Mezi mrtvými jsou podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Egypťané, Súdánci, občané dalších afrických zemí a také Syřané.
Egyptská agentura MENA oznámila, že na lodi bylo 600 lidí. Záchranná operace a pátrání po dalších lidech stále pokračuje. Plavidlo ztroskotalo u přístavního města Rašíd, které je známé také jako Rosetta a které leží asi 65 kilometrů východně od Alexandrie.
Zástupce místních úřadů agentura MENA řekl, že Egypt v této souvislosti provádí jednu z vůbec největších záchranných operací.
Podle statistiky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos přeplulo Středozemní moře na 300 tisíc běženců a většina z nich směřovala do Itálie. Od roku 2014 už na moři cestou do Evropy zemřelo více než 10 tisíc lidí, z nich asi 2800 za první letošní pololetí. Evropská pohraniční agentura Frontex v červnu upozornila, že je znepokojena nárůstem počtu migrantů, kteří se rozhodnou podniknout "velmi nebezpečnou" cestu z Egypta do Evropy.
Od jara se na moře vydávají přeplněné rybářské čluny se stovkami lidí, které bylo třeba zachraňovat. Hlavním výchozím bodem pro cestu do Evropy ale není v Africe Egypt, nýbrž Libye. Podle posledních odhadů tam čeká přes 200 tisíc běženců na příležitost dostat se do Itálie.