Uganda: <span>návrat uprchlíků</span> do rozvrácených domovů

Zahraničí
13. 10. 2008 14:59
Štvaní válkou - ugandští uprchlíci na severu země.
Štvaní válkou - ugandští uprchlíci na severu země.

Štvaní válkou - ugandští uprchlíci na severu země.Zdravotník pomalu pohlédne na šestiletého Petera Morrise Opoku na klinice v táboře pro uprchlíky, které vyhnala z jejich domovů dvě desítky let trvající válka v Ugandě. Nažloutlá barva Opokových očí prozrazuje vysoce nakažlivou žloutenku typu E, která od loňského roku v severní Ugandě zabila už 120 lidí a osm tisíc se jí nakazilo.

Tahle nákaza je jen další problém pro statisíce Uganďanů, jimž mír umožňuje vrátit se domů v oblasti, kterou rozvrátili povstalci z Armády božího odporu (LRA).

"Není tam nic, k čemu by se ti lidé mohli vracet," říká Julie Cailletová z humanitární organizace Oxfam.

Uprchlíci se vracejí. Sever Ugandy.Od uzavření příměří mezi vládou a povstalci před dvěma lety ugandské vedení i dárci vyzývají lidi v táborech, aby se vraceli do vesnic na severu. Tamní úrodná půda by mohla z dlouho zanedbávaného regionu učinit zásobárnu země.

Povstalci neslavně prosluli masakrováním a znásilňováním civilistů, násilným rekrutováním dětí a dalšími zvěrstvy. Vláda proto v rámci svého boje proti povstalcům přesunula mnoho obyvatel z vesnic do táborů.

Odhaduje se, že ve válce bylo zabito na 10 tisíc lidí a téměř dva miliony obyvatel musely opustit své domovy.

Ovšem mírové rozhovory přinesly do oblasti relativní stabilitu. Teď ozbrojenci Josepha Konyho představují v Ugandě menší problém než boje v odlehlé pohraniční oblasti mezi Kongem, jižním Súdánem a Středoafrickou republikou.

U lékaře v uprchlickém táboře.Situace dodala odvahu téměř polovině uprchlých Uganďanů, aby se vrátili domů nebo znovu přebudovali tábory.

Avšak zdravotní představitelé v severougandském okrese Kitgum upozorňují, že navrátilci jsou snadným terčem nemocí jako je právě žloutenka typu E či malárie.

Podle zdravotníků je nyní nemoc na ústupu, avšak šest až osm týdnů inkubační doby může znamenat nový nárůst případů.

Úkol zdravotníků ztěžuje zničená infrastruktura v severní Ugandě. V troskách jsou školy, kliniky i vodní zdroje.

Těžký návrat domů. Uganďané nemocní HIV čekajína léky.V loňském roce Uganda oznámila, že do upevnění míru a rozvoje na severu země bude investovat 600 milionů dolarů. Udělalo se toho ale pramálo a rozhodně se to ani minimálně neblíží potřebám vracejících se obyvatel, zdůrazňují charitativní pracovníci.

Uskutečňování tříletého plánu začalo teprve letos v červenci a stále zůstává nejasné, jaký dopad to bude mít na region, kde pocit marginalizace přispíval v minulosti k rozněcování ozbrojeného konfliktu.

Ve městě Kitgum Grace Ayooová cítí, že patří k těm šťastnějším - ze žloutenky E se vyléčila a porodila zdravé dítě. Od vypuknutí epidemie v říjnu 2007 právě ženy tvoří dvě třetiny registrovaných smrtelných obětí.

Z jejích očí se už nezdravá žluť vytratila, ale zůstává v nich obava, že by se nemoc mohla vrátit. "Teď se cítím lépe, ale stále se bojím," říká Ayooová.

Proti Konyho boží armádě LRA. Ugandské vládní jednotky.

Foto: IRIN a Profimedia
 

Autor: Reuters

Další čtení

Polský prezident provdal dceru, svatba byla v prezidentském paláci

Zahraničí
7. 7. 2025

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří skončila bezvýsledně

Zahraničí
7. 7. 2025

Izrael vydá přes 50.000 povolávacích rozkazů pro ultraortodoxní židy

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ