Uganda poráží AIDS brutálními dětskými knihami

Zahraničí
27. 10. 2010 04:45
Prevence proti AIDS mezi ugandskými mladými začíná fungovat.
Prevence proti AIDS mezi ugandskými mladými začíná fungovat.

V Subsaharské Africe žije nejvíc nakažených virem HIV, ale podle OSN se v posledních letech infikuje o čtvrtinu méně lidí než dříve. V Ugandě zřejmě napomohla prevence mezi dětmi, která ukazuje vše natvrdo bez rukaviček.

Na obálce knihy Jak se Kwezi dostala do problémů je vzlykající dívka ve školní lavici, píše BBC. V našem prostředí by se dalo čekat, že měla potíže s domácím úkolem nebo že opsala test, ale příběh je brutální: "Na pohřbu její matky Kwezi znásilní nejlepší přítel jejího otce. Nemá nikoho, komu by o tom řekla, než matku v hrobě," píše se vzadu na přebalu knihy určené pro desetileté čtenáře. "Ačkoliv se nakazí AIDS, Kwezi je rozhodnutá říci ostatním žákům, jak je AIDS nebezpečný."

Na šíření AIDS se podílejí významnou měrou prostitutky.Jenže v Ugandě nejsou žádné skrupule na místě. Země mívala vůbec největší podíl nakažené populace, virus HIV měl v sobě každý pátý. "Když do vaší vesnice přijde lev, musíte hlasitě volat na poplach," prohlašuje prezident Yoweri Museveni. Vláda nijak nezastírá, že je AIDS ohromným problémem, a děti patřičně o problému poučuje. Museveni z boje proti nemoci učinil prioritu brzy poté, co se v roce 1986 chopil úřadu. Prevence podle všeho funguje, z někdejších až dvaceti kleslo procento nakažených na dnešních cca šest, měřeno v populaci mezi 15 a 49 roky.

V jiném příběhu mají dva dvanáctiletí chlapci naráz sex s HIV pozitivní dívkou. Oba se nakazí a umřou, než dosáhnou dospělého věku. Sex před patnáctým rokem není nijak výjimečnou záležitostí, přiznává jej přinejmenším každý desátý mladý člověk. A krutým fabulím odpovídá i jazyk, některé pasáže by leckoho zarazily i v knize pro dospělé.

Je to o morálce

Ale místní rodiče prevenci vnímají jinak. Třiatřicetiletá Juliet kupuje knihu své jedenáctileté dceři, která ráda čte. "Takhle bude schopná se ubránit, protože bude všechno vědět," nemá matka problém ani s vyloženě krutými pasážemi. Dřívějším generacím podle ní podobná prevence chyběla: "Tehdy vám jen tetičky vykládaly o sexu při svatební noci - ale teď tu máme HIV, musíte se o takových věcech bavit."

Volání po sexuální abstinenci ze strany křesťanských organizací příliš nefungují.Dříve ovšem nebyl AIDS a lidé se chovali o poznání slušněji, morálka upadla, zdůrazňují dvě šedesátnice.

Jenže se zdá, že staré hodnoty dnes příliš nefungují. Plakáty s poselstvím ve stylu "šetří sebe samu až pro manželství, co ty?", které zpravidla vylepují zahraniční křesťanské organizace, zřejmě mladé příliš neoslovují, na rozdíl od pragmatických knih. Ty píšou místní spisovatelé dětské literatury a vydávají je běžná komerční nakladatelství.

Vláda jejich produkci podporuje, ale hlavní úspěch tkví v tom, že je sami rodiče i školy kupují. Knihy zřejmě pomohly šíření viru zpomalit a celkově je Uganda ze všech afrických zemí v boji s AIDS nejefektivnější. Pořád ale zbývá spousta práce, podle údajů úřadu OSN pro AIDS žije v zemi takřka milion nakažených.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ