Varování
UNICEF: Humanitární krize ve Středoafrické republice se zhoršuje
30.11.2018 06:45
Téměř pět let trvající občanská válka ve Středoafrické republice způsobila, že je v zemi na humanitární pomoc odkázáno kolem 1,5 milionu dětí, tedy dvě třetiny všech dětí v zemi. Informoval o tom Dětský fond OSN (UNICEF). Zhruba 43 tisíc dětí bude podle organizace v příštím roce ohroženo smrtí hladem.
"Situace těch dětí je zoufalá," uvedla dnes ředitelka středoafrické pobočky UNICEF Christine Muhingaová. Země sužovaná občanskou válkou podle ní potřebuje nutně pozornost mezinárodního společenství i jeho pomoc. Situaci ve Středoafrické republice UNICEF popisuje jako "zanedbanou krizi".
Podle OSN je kvůli bojům na útěku z domova zhruba 1,2 milionu obyvatel Středoafrické republiky, tedy téměř čtvrtina její populace. Zatímco v roce 2016 potřebovalo humanitární pomoc 1,2 milionu dětí, nyní už je to 1,5 milionu.
Středoafrická republika je podle OSN po Nigeru druhou nejchudší zemí světa. Průměrná délka života tu činí pouhých 52 let. Občanská válka v zemi panuje od prosince 2012, kdy proti sobě stanuli menšinoví muslimové a většinoví křesťané.
Podle UNICEF ale ozbrojencům dávno jde spíše o kontrolu nad nalezišti nerostných surovin, především diamantů, zlata a uranu. "Stále častěji se ozbrojené milice nenapadají vzájemně, ale napadají civilní obyvatelstvo," postěžoval si UNICEF. Zvýšil se podle něj také počet útoků na humanitární pracovníky. Zatímco v roce 2017 jich bylo 67, do poloviny září letošního roku jich bylo již 294.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.