Únosci súdánského letadla <span>propustili cestující</span>

Zahraničí
27. 8. 2008 07:21
Libyjská speciální jednotka trénuje zásah proti teroristům.
Libyjská speciální jednotka trénuje zásah proti teroristům.

Libyjská speciální jednotka trénuje zásah proti teroristům.Zvrat v dramatu únosu súdánského letadla. Všichni pasažéři stroje letecké společnosti Sun Air, který v úterý unesli zatím neznámí pachatelé do Libye, jsou na svobodě. S odvoláním na libyjské zdroje o tom dnes nformovala agentura AFP. Únosci původně odmítali vyjednávat a chtěli se s letadlem dostat do Paříže.

Na palubě letadla podle AFP zůstává osm členů posádky a dva únosci. Zástupce letecké společnosti vlastnící letoun ale agentuře Reuters řekl, že únosce je pouze jeden a že požádal o jídlo a o pohonné hmoty pro let do Francie.

Na palubě Boeingu 737 bylo necelých sto lidí. Únosci (či únosce), kteří v úterý přinutili súdánské letadlo přistát v Libyi, požadovali palivo a mapy, aby mohli pokračovat v letu do Paříže. Podle libyjské agentury JANA zprvu odmítávali vyjednávat. Postupně ale jejich odhodlání sláblo: nejdříve souhlasili s propuštěním žen a dětí a chvíli nato byli volní všichni cestující.

Pilot letadla podle agentury JANA libyjským úřadům řekl, že únosci patří k frakci dárfúrského rebelského Súdánského osvobozeneckého hnutí. Pilot uvedl, že to jsou přívrženci Abdala Váhida Muhammada Núra, který žije v Paříži a s nímž se chtějí setkat. Zástupce této skupiny však popřel, že by její členové letadlo unesli. Tato frakce v roce 2006 odmítla podepsat se súdánskou vládou mírovou dohodu.

ČTĚTE TAKÉ: V Libyi přistálo unesené súdánské letadlo

"Tohoto únosu jsme se neúčastnili. Je to naprosto proti našim záměrům, hodnotám a cílům," prohlásil mluvčí frakce a dodal, že jeho skupina tento čin odsuzuje. Jsou mezi nimi i tři vysoce postavení členové druhé frakce Súdánského osvobozeneckého hnutí, která dialog se súdánskou vládou vedla.

Letadlo súdánské společnosti Sun Air bylo uneseno krátce po startu ve městě Njala v provincii Dárfúr. Mířilo do Chartúmu.

Únosci nasměrovali stroj nejdříve do Káhiry, jenomže egyptské úřady přistání nepovolily. Druhá destinace - libyjská Kufra - už je kvůli humanitárním důvodům přijala.

V Dárfúru zuří povstání proti vládě v Chartúmu už od roku 2003. Humanitární krize v tomto regionu zasáhla čtyři miliony lidí. Ozbrojený konflikt si podle OSN dosud vyžádal přes 300 tisíc mrtvých a vyhnal z domovů 2,2 milionu osob. Súdánská vláda ale tyto údaje popírá a připouští pouze 10 tisíc mrtvých. Povstalci v Dárfúru jsou rozštěpeni na mnoho frakcí.

Ilustrační foto: AP a profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ