Zvrat v dramatu únosu súdánského letadla. Všichni pasažéři stroje letecké společnosti Sun Air, který v úterý unesli zatím neznámí pachatelé do Libye, jsou na svobodě. S odvoláním na libyjské zdroje o tom dnes nformovala agentura AFP. Únosci původně odmítali vyjednávat a chtěli se s letadlem dostat do Paříže.
Na palubě letadla podle AFP zůstává osm členů posádky a dva únosci. Zástupce letecké společnosti vlastnící letoun ale agentuře Reuters řekl, že únosce je pouze jeden a že požádal o jídlo a o pohonné hmoty pro let do Francie.
Na palubě Boeingu 737 bylo necelých sto lidí. Únosci (či únosce), kteří v úterý přinutili súdánské letadlo přistát v Libyi, požadovali palivo a mapy, aby mohli pokračovat v letu do Paříže. Podle libyjské agentury JANA zprvu odmítávali vyjednávat. Postupně ale jejich odhodlání sláblo: nejdříve souhlasili s propuštěním žen a dětí a chvíli nato byli volní všichni cestující.
Pilot letadla podle agentury JANA libyjským úřadům řekl, že únosci patří k frakci dárfúrského rebelského Súdánského osvobozeneckého hnutí. Pilot uvedl, že to jsou přívrženci Abdala Váhida Muhammada Núra, který žije v Paříži a s nímž se chtějí setkat. Zástupce této skupiny však popřel, že by její členové letadlo unesli. Tato frakce v roce 2006 odmítla podepsat se súdánskou vládou mírovou dohodu.
ČTĚTE TAKÉ: V Libyi přistálo unesené súdánské letadlo
"Tohoto únosu jsme se neúčastnili. Je to naprosto proti našim záměrům, hodnotám a cílům," prohlásil mluvčí frakce a dodal, že jeho skupina tento čin odsuzuje. Jsou mezi nimi i tři vysoce postavení členové druhé frakce Súdánského osvobozeneckého hnutí, která dialog se súdánskou vládou vedla.
Letadlo súdánské společnosti Sun Air bylo uneseno krátce po startu ve městě Njala v provincii Dárfúr. Mířilo do Chartúmu.
Únosci nasměrovali stroj nejdříve do Káhiry, jenomže egyptské úřady přistání nepovolily. Druhá destinace - libyjská Kufra - už je kvůli humanitárním důvodům přijala.
V Dárfúru zuří povstání proti vládě v Chartúmu už od roku 2003. Humanitární krize v tomto regionu zasáhla čtyři miliony lidí. Ozbrojený konflikt si podle OSN dosud vyžádal přes 300 tisíc mrtvých a vyhnal z domovů 2,2 milionu osob. Súdánská vláda ale tyto údaje popírá a připouští pouze 10 tisíc mrtvých. Povstalci v Dárfúru jsou rozštěpeni na mnoho frakcí.
Ilustrační foto: AP a profimedia.cz