Zatímco země na Nilu i svět diskutují o budoucnosti bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka, objevují se stále nové informace o místě jeho údajného pobytu. Německý týdeník Stern uvedl, že svržený politik odletěl už v den svého odstoupení (či sesazení), minulý v pátek, do jednoho z arabských emirátů.
Podle Sternu se despota uchýlil do emirátu Šardžá, který je součástí Spojených arabských emirátů (SAE). Jeho rodina se tam prý přesunula už tři dny předtím.
Německý magazín se odvolává na několik nejmenovaných zdrojů. Podle jeho informátorů odletěl Mubarak v pátek z Šarm aš-Šajchu do SAE letadlem společnosti Air Arabia.
O Mubarakově pobytu kolují nejrůznějších spekulace, ale dosud se má obecně za to, že pobývá v Šarm aš-Šajchu, kde má svou vilu. Do ní se uchyloval opakovaně už během dřívějších krizí a přijímal v ní opakovaně i vysoké zahraniční návštěvy.
Oficiální potvrzení jeho odletu z Káhiry do Šarm aš-Šajchu není k dispozici. Příčinou je i revoluční chaos v zemi. Úřadující premiér v pátek pouze prohlásil, že podle jeho informací je Mubarak ve své vile u Rudého moře.
Je přitom málo pravděpodobné, že by egyptské armádní velení, které přebralo moc v zemi, neznalo místo, kde se Mubarak v tomto okamžiku nachází. Vojáci to jen z nějakých důvodů nehodlají zatím zveřejnit.
Pro maličký emirát Šardžá by poskytnutí azylu Mubarakovi bylo velmi ožehavou a citlivou záležitostí. A v delším časovém horizontu by se podobá věc nedala utajit. Dnes už bývalý vládce Egypta, zemi vedl tři desítky let, ve svých posledních vystoupeních na veřejnosti odmítal myšlenku, že by opustil svou vlast. "Chci v Egyptě zemřít," zdůrazňoval.
V uplynulých týdnech se ve světových médiích citovaly různé lokality, kam by se Mubarak mohl uchýlit - nejčastěji se zmiňoval jihozápad Německa. Bývalý prezident se ve Spolkové republice léčil. Z poněkud nejasných důvodů se ale objevily i zprávy o tom, že "padlý faraon" najde možná azyl v Belgii.
Egyptský velvyslanec v USA dnes bez dalších detailů televizní stanici NBC řekl, že Mubarak je v Šarm aš-Šajchu a jeho zdravotní stav není dobrý. Dva káhirské deníky dnes uvedly, že dvaaosmdesátiletý bývalý prezident odmítá brát léky, je skleslý a opakovaně ve své přímořské rezidenci pozbyl vědomí. Odkud jejich informace pocházejí, není zřejmé.
Po páteční Mubarakově rezignaci se o uplynulém víkendu situace v Egyptě výrazně uklidnila. Nejvyšší vojenská rada, která převzala moc, dnes pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Slíbila také, že po přechodném období předá správu civilní vládě.
Zatím ve funkcích zůstávají ministři jmenovaní Mubarakem. Demonstranti vypracovali seznam konkrétních požadavků a chtějí utvořit výbor na obranu revoluce. Většina jich opustila káhirské náměstí Tahrír (Osvobození), které bylo hlavním dějištěm protestů. Také jinde v zemi se život postupně vrací k normálu.
Nálady odpůrců Mubaraka oscilují mezi nadějí a obavami.
Nejvyšší vojenská rada chce Egypt řídit půl roku nebo dokud nebude možné uspořádat prezidentské a parlamentní volby. Hodlá také vytvořit komisi pro návrh nové ústavy, o jejímž přijetí se má podle armádou stanovených pravidel rozhodnout v referendu.