Uprchlíci umírali na lodi hlady. Vojáci NATO je viděli, nepomohli

Zahraničí
9. 5. 2011 14:08
V Lampeduse vypukla krize kvůli ilegálním přistěhovalcům.
V Lampeduse vypukla krize kvůli ilegálním přistěhovalcům.

Celkem 61 afrických uprchlíků zahynulo v březnu hladem a žízní na lodi, která se porouchala na cestě k italskému ostrovu Lampedusa. Nikdo jí nepřišel na pomoc, přestože kontaktovala italskou námořní hlídku a všimly si jí vojenský vrtulník i loď NATO. Napsal to britský list The Guardian s odvoláním na lidi, kteří anabázi na lodi přežili.

Podle listu vyrazila loď s 72 uprchlíky z Etiopie, Nigérie, Eritreje, Ghany a Súdánu z Tripolisu 25. března. Na palubě bylo i 20 žen a dvě malé děti. Po 18 hodinách plavby směrem na Lampedusu se loď začala potýkat s poruchami a začala ztrácet palivo.

Uprchlíci pomocí satelitního telefonu zavolali eritrejskému knězi Mosesovi Zeraimu, jenž v Římě řídí organizaci pro uprchlíky Habeshia. Ten kontaktoval italskou pobřežní hlídku, která ho ujistila, že loď byla lokalizována a všechny příslušné úřady byly informovány, píše The Guardian.

Severoatlantická aliance prověří informaci listu The Guardian, podle kterého NATO neposkytlo pomoc lodi vezoucí uprchlíky z libyjského Tripolisu na italský ostrov Lampedusa.

Brzy poté nad loď prý přiletěla helikoptéra s nápisem Army (armáda), její piloti v uniformách hodili na loď kanystry s vodou a sušenkami a naznačovali uprchlíkům, že pro ně přijede loď. Po několika hodinách čekání se ghanský kapitán rozhodl, že se pokusí se zbytky paliva doplout na Lampedusu. To se však nepodařilo a bezvládnou loď začaly unášet proudy. Po dvou dnech se ocitla blízko letadlové lodi NATO, že ji nebylo možné přehlédnout, tvrdí podle listu uprchlíci. Podle nich odstartovala dvě letadla a přeletěla nad lodí, kde uprchlíci divoce gestikulovali a ukazovali bezvládná dětská těla.

Loď pak moře vyplavilo 10. dubna u libyjského města Zlitán poblíž Misuráty. Z 72 uprchlíků jich bylo naživu už jen 11. Z nich jeden zemřel hned po přistání a další ve vězení poté, co jednotky Muammara Kaddáfího uprchlíky držely čtyři dny ve vazbě.

Podle The Guardian žádná země nepotvrdila, že by poslala k lodi vrtulník. Mluvčí italské pobřežní stráže uvedl, že Itálie upozornila Maltu, že loď se blíží k její zóně, kde je odpovědná za záchranné akce. Stejně tak prý italská pobřežní stráž upozornila lodě v oblasti, aby se pokusily o záchranu lodě s uprchlíky. Maltské úřady popírají, že by s lodí přišly do styku, uvedl The Guardian.

Pokud jde o letadlovou loď, list se domnívá, že jde nejspíš o francouzské plavidlo Charles de Gaulle. Francouzské námořní úřady nejprve popřely, že letadlová loď byla v oblasti. Když jim byly předloženy zprávy potvrzující, že tomu tak bylo, odmítly to komentovat, napsal britský list. Podle něj mluvčí NATO koordinující vojenské akce v Libyi řekl, že nebyl zaznamenán z lodi žádný tísňový signál a Aliance nemá o takovém incidentu žádné záznamy.

The Guardian napsal, že přeživší uprchlíci se nyní skrývají v domě nejmenovaného Etiopana v Tripolisu a chtějí se znovu pokusit doplout do Evropy.

Politický neklid a vojenský konflikt v severní Africe vedl k vzestupu počtu uprchlíků. Podle The Guardian se odhaduje, že za poslední čtyři měsíce se vydalo přes Středozemní moře do Evropy na 30 000 uprchlíků. Mnozí z nich po cestě zahynou. Předpokládá se, že jen v dubnu tak přišlo o život na 800 uprchlíků, uvedl britský list.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ