Americká armáda použila minulý měsíc základny na etiopském území, ze kterých podnikla operace s cílem zajmout nebo zabít vysoké představitele teroristické sítě al-Kajda v Africkém rohu. Napsal to na svých internetových stránkách americký list The New York Times, který cituje nejmenované oficiální činitele.
Operace podle jeho informací zahrnovala i využití startovací dráhy ve východní Etiopii k náletům na islamistické ozbrojence v sousedním Somálsku. V Etiopii a Keni byli rozmístěni příslušníci tajné americké jednotky Task Force 88.
Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman s listem The New York Times odmítl o podrobnostech operace mluvit, ale někteří činitelé ministerstva byli ochotni poskytnout anonymně informace, protože akci považují za relativně úspěšnou. Operace podle nich narušila teroristické sítě v Somálsku a vedla ke smrti či zajetí několika radikálních islamistů.
Mezi mrtvými či zajatými zatím nejsou takoví představitelé al-Kajdy jako Fazul Abdullah Mohammed či Fahid Mohammed Ally, kteří byli podle Washingtonu zapojeni do atentátů na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998.
Tajná operace v Africkém rohu je podle The New York Times příkladem mnohem agresivnějšího přístupu v boji proti terorismu, v jehož rámci Pentagon vysílá příslušníky speciálních sil, aby hledali vysoce postavené činitele teroristických sítí. Pravomoci k podobným misím dal Pentagonu prezident George Bush po zářijových útocích v roce 2001, píše list.