Dva vojenští piloti, kteří v pondělí přeletěli z Libye na Maltu a požádali tam o politický azyl, nejsou jedinými, kdo se vzepřel a nehodlá podporovat krutý kurs diktátora Muammara Kaddáfího vůči vlastnímu lidu. Svůj úřad dosud složilo také zhruba tucet libyjských diplomatů působících v zahraničí.
Dva piloti, kteří přistáli se svými letouny Mirage 1 na mezinárodním letišti na Maltě, tvrdí, že jsou plukovníky letectva a že odmítli bombardovat civilisty v libyjském Benghází. Na město měli údajně zaútočit z méně než dvousetmetrové výšky. Vyšetřovatelé na Maltě nyní zjišťují jejich skutečnou identitu, jakým způsobem uprchli z Libye a jestli souhlasí jejich verze, že odmítli masakrovat civilisty. Piloti požádali o azyl.Podle úterního prohlášení libyjské opozice zemřelo v uplynulých dnech při protestech proti režimu až 560 lidí.
Skupina vzbouřených libyjských armádních důstojníků mezitím vydala prohlášení, v němž vyzývá další vojáky, aby se „přidali k lidu" a pomohli odstranit Kaddáfího, uvádí katarská televize Al-Džazíra. Důstojníci apelují na své kolegy, aby se vydali na pochod na Tripolis.
Libyjští velvyslanci v několika zemích, včetně Spojených států a Organizace spojených národů, vyjádřili solidaritu s demonstrujícími a vyzvali plukovníka Kaddáfího, aby složil svůj úřad.
Alí Audžalí, ambasador u OSN, řekl médiím, že libyjský vůdce musí rezignovat a dát Libyjcům příležitost, aby si sami uspořádali vlastní budoucnost.
Ze svého postu odstoupil libyjský velvyslanec v Bangladéši, údajně na protest proti tomu, že v Libyi zabili vládní vojáci některé členy jeho rodiny. Ambasador v Indii, který v pondělí rovněž rezignoval, označil násilí ve své vlasti za „masakr", na němž se podílejí cizí, „afričtí žoldáci". Z diplomatů dosud věrných Kaddáfímu dále odstoupili šéfové misí u Evropské unie. Ligy arabských státu (LAS) a Indonésie.
Libyjští diplomaté u OSN v New Yorku označují Kaddáfího za tyrana. Volají po okamžitém odstranění jeho režimu a nabádají ostatní libyjské ambasády ve světě, aby se zachovaly stejným způsobem. Vyjadřují obavy nad „genocidou", kterou prý nyní Libye zažívá.
Údajně společné prohlášení libyjských diplomatů u Spojených národů vyzývá důstojníky a vojáky libyjské armády, ať jsou kdekoli a jakékoli šarže, aby se zorganizovali, vyrazili směrem na Tripolis a "usekli hadovi hlavu".
Ti, kdo hlídají libyjská ropná zařízení, se mají chránit před možnou sabotáží „zbabělého tyrana". Mezinárodní trestní tribunál v Haagu má zahájit okamžité vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které spáchali libyjský diktátor a jeho syn, cituje Al Džazíra z prohlášení diplomatů Libye v New Yorku. Někteří vzbouření diplomaté si nicméně postěžovali, že zatím žádnou reakci mezinárodního společenství nevidí.
Mnozí komentátoři světových médií připomínají, že Kaddáfí má ještě dost lidí, kteří stojí za ním. To se týká i důstojníků - včetně vojenských pilotů. Kaddáfího chrání navíc jeho osobní brigáda.