Útoky hraničí s terorismem, smeteme ten křesťanský spolek, vrčí Kaddáfí

Zahraničí
20. 3. 2011 11:26
Muammar Kaddáfí se nehodlá vzdát.
Muammar Kaddáfí se nehodlá vzdát.

Od sobotní noci vede část mezinárodního společenství regulérní válku proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Spojenci útočí na jeho síly (především na protileteckou obranu) ze vzduchu i z moře. Na zahájení spojenecké operace "Operation Odyssey Down" reagoval Kaddáfí televizním vystoupením. Útoky spojenců podle něho hraničí s terorismem.

"Jde o agresi bez ospravedlnění, o zjevnou obludnost. Toto je naše země, nemáte právo k nám vstupovat. Na vaší straně je ďábel. Libyjský lid se vzbouří, jakmile zjistí, že toto je imperialistická agrese. Zrádcům - Británii, Francii či USA - nedovolí, aby se města zmocnili. Smeteme celý ten křesťanský spolek. Nikdy se nevzdáme. Nyní se to stalo konfrontací mezi Libyjci a neonacisty. Jste tyrani a váš lid vás svrhne," řekl osmašedesátiletý plukovník Kaddáfí v projevu odvysílaném ve státní libyjské televizi. A dodal, že všichni Libyjci už dostali zbraně a že se země chystá na dlouhou válku.

Tvář libyjského vůdce se na obrazovce neobjevila, slyšet byl jen jeho rozrušený hlas. Napovídá to, že svůj úder provedli spojenci do míst, která jsou pro Kaddáfího velmi citlivá.

 

Snajpři na střechách

V Libyi se i v neděli po ránu válčilo, byť se podle agentury DPA situace v zemi oproti předchozím hodinám poněkud uklidnila. Terčem leteckých a raketových útoků koalice pěti zemí - Francie, Spojených států, Británie, Kanady a Itálie - se časně ráno stalo několik míst v libyjském hlavním městě Tripolisu. Podle mluvčího britské armády generála Johna Lorimera zaútočila letadly Tornado, z nichž byly odpáleny řízené střely Stormshadow. Nedělní vzdušný atak Libye vede zejména Francie, do akce byly nasazeny bojové letouny typu Rafale a Mirage 2000. Už v sobotu spojenci zaútočili na libyjskou protiletadlovou obranu desítkami řízených střel.

Libyjská státní televize oznámila, že při dosavadních leteckých a raketových úderech západních sil na Libyi bylo 48 lidí zabito a na 150 utrpělo zranění. Tyto údaje však není možné ověřit z jiných zdrojů. 

Síly věrné Kaddáfímu podle očitého svědka citovaného Reuters pokračují v obkličování Misuráty držené rebely a ve městě již rozmístily odstřelovače.

"Odstřelovači jsou rozmístěni na třech budovách v hlavní ulici města. Vypadají, že jsou připraveni zahájit palbu na vše, co se jen pohne... Nikdo se neodvažuje přejít přes ulici... V Misurátě je dnes jinak klid, ale Kaddáfího jednotky jsou stále na předměstí a obkličují město," uvedl jeden z obyvatel v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters.

Rusko se distancovalo

Spojenecký úder je možná až nečekaně tvrdý. Ozývají se hlasy, že je nad rámcem rezoluce OSN. 

Vojenskou intervenci v Libyi odsoudila Čína (vyjádřila politování nad použitím vojenské síly); státy Africké unie vyzvaly k ukončení násilností v zemi. Rusko se od zásahu zcela distancovalo. Prezident Dmitrij Medveděv odvolal z Tripolisu ruského velvyslance. Čína i Rusko se zdržely čtvrtečního hlasování Rady bezpečnosti OSN o rezoluci umožňující použití síly pro ochranu libyjského obyvatelstva.

Česko se vojenské operace zatím neúčastní, ale podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga bude hlasovat pro to, aby se do akce zapojilo i NATO, jehož je ČR součástí. "NATO by mělo mít dozor nad operací," řekl Schwarzenberg v České televizi a  nevyloučil případné využití protichemické jednotky.

 

Autor: - red -Foto: ČTK/AP

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ