V boji s ebolou v Africe zemřel už druhý Kubánec

Zahraničí
19. 1. 2015 09:45
Oběti eboly v Libérii.
Oběti eboly v Libérii.

V Africe zemřel na malárii kubánský zdravotník, který přijel pomáhat léčit lidi nakažené ebolou. Kubánská televize oznámila, že ošetřovatel Reinaldo Villafranca zemřel v neděli v metropoli Sierry Leone, ve Freetownu. První příznaky nemoci se u něj objevily před dvěma dny. Testy na ebolu se ukázaly negativní, avšak stav třiatřicetiletého Kubánce se nepřestával zhoršovat.

Villafranca je druhý občan Kuby, který zemřel na malárii v západní Africe od loňského roku. V říjnu této nemoci podlehl jeden občan Kuby v Guineji, v listopadu onemocněl v Sieře Leone kubánský lékař, ale ten se uzdravil.

Kuba reagovala na výzvu OSN, aby země pomohly západoafrickým zemím v boji s ebolou, a oznámila loni, že do Afriky pošle na 460 zdravotníků. Vládě v Havaně se z to dostalo chvály v řadě komentářů světových médích, protože chudý režim na "ostrově svobody" svou ochotou pomáhat v západní Africe fakticky zahanbil mnoho ekonomicky vyspělých zemí.  

Kubánští zdravotníci před odletem do západní Afriky.Ebola se šíří od konce roku 2013 z Guineje. 99 procent z 8429 obětí tohoto onemocnění připadá na Guineu, Sierru Leone a Libérii. Nakazilo se skoro 21 300 osob.

Kromě tří nejpostiženějších zemí se ebola vyskytla i v několika dalších, ale v nich se postupně daří nemoc vymýtit.

Zatím jako poslední v neděli ohlásilo Mali, že se s epidemií vypořádalo, protože už 42 dní se tam neobjevil žádný nový případ nákazy. Totéž se už loni podařilo Nigérii a Senegalu.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ