V Cannes podepsána dohoda o Dárfúru
16.02.2007 15:41
Dohoda mezi Súdánem, Čadem a Středoafrickou republikou o vzájemném nevměšování je jedním z výsledků francouzsko-africké vrcholné schůzky v Cannes, která byla v pátek ukončena. Francouzský prezident Jacques Chirac vyslovil naději, že dohoda povede k obnovení dialogu mezi stranami zainteresovanými v krizi kolem súdánské oblasti Dárfúr, první komentáře k ní jsou však velmi skeptické.
Ze schůzky vzešla výzva k politickému řešení krize v Guineji, kde bylo v posledních dnech při potlačování demonstrací zabito přes sto deset lidí. Chirac v pátek oznámil, že Francie je v případě potřeby připravena evakuovat z Guineje francouzské, americké a libanonské státní příslušníky.
Dvoudenní schůzka byla kromě regionálních krizí věnována hlavně postavení Afriky v procesu globalizace. Zúčastnili se jí představitelé asi padesáti států, z toho zhruba třiceti na úrovni prezidentů nebo premiérů.
Pro Chiraka, který v květnu skoro nepochybně odejde z funkce, byla svým způsobem rozloučením s kontinentem, jehož advokátem na mezinárodních fórech se v posledních letech stal. Na přímou otázku, zda to byl jeho summit poslední, však odpověděl "ano, pro letošek".
Podepsáno, ale bez iluzí o výsledku
Súdán, Čad a Středoafrická republika podepsaly už ve čtvrtek v Cannes dohodu, ve které se zavázaly k vzájemnému respektování svrchovanosti. K podpisu je prý dotlačila Francie. Čad ale rovnou přiznal, že podepsal "bez iluzí", a francouzská média místy bez obalu dohodu označují za cár papíru, který stejně jako předchozí podobné dohody zůstane jen papírem.
Súdánský prezident Umar Bašír také v Cannes potvrdil, že vyšetřovatelům Rady OSN pro lidská práva nepovolí vstup do Dárfúru. Súdán rovněž nadále odmítá přijmout na svém území mírové jednotky OSN.
Faktická občanská válka v západosúdánském Dárfúru vedla k humanitární katastrofě a hrozí přelitím do dvou dalších zmíněných zemí.
Rozvojová pomoc nestačí
Chirac při té příležitosti znovu zdůraznil význam stabilní Afriky pro svět. Poukázal na to, že pouhá rozvojová pomoc nemůže její problémy vyřešit, a v zájmu řešení se vyslovil pro "zdaňování zvyšujícího se světového bohatství".
Další vrcholná francouzsko-africká schůzka bude za dva roky v Egyptě. Podle Chiraka schůzka v Cannes prokázala vitalitu zvláštních vztahů mezi Francií a Afrikou. Páteční francouzský tisk ale vznáší otázku, zda to naopak nebyla svého druhu labutí píseň. Poukazuje na to, že žádný francouzský prezidentský kandidát nemá o Afriku takový zájem jako Chirac, že Francie nemá prostředky na to, aby dělala v Africe nějakého četníka, a že rozvojová pomoc, kterou je schopna jí poskytnout, je jen kapkou v moři tamních potřeb.
List Les Echos se domnívá, že po Chirakovi by svým způsobem mohla převzít štafetu německá kancléřka Angela Merkelová, která byla přítomna čtvrtečnímu zahájení summitu v Cannes.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.