V Egyptě odsoudili k vysokým trestům novináře al-Džazíry

Zahraničí
23. 6. 2014 12:55
Novináři si rozsudek vyslechli v kleci.
Novináři si rozsudek vyslechli v kleci.

Egyptský soud shledal vinnými z podpory islamistů novináře katarské televizní stanice al-Džazíra a dvěma z nich vyměřil sedmiletý trest. Třetí dostal navíc tři roky za držení munice. Odsouzeni byli za šíření nepravdivých informací a podporu svého času vládnoucího Muslimského bratrstva. Všichni vinu popírají a proti rozsudku se mohou odvolat.

Proces vyvolal ve světě ostrou kritiku postupu Káhiry vůči novinářům a také otazníky nad dodržováním svobody slova. Nespokojenost vyjádřil mimo jiné americký ministr zahraničí John Kerry. "Když jsem se o verdiktu dozvěděl, byl jsem jím tak znepokojen a zklamán, že jsem ihned zvedl telefon a zavolal egyptskému ministrovi zahraničí, abych ho informoval o našem vážném pohoršení," prohlásil Kerry během své pondělní návštěvy Iráku. Verdikt označil za "hrůzný a přísný".

I Bílý dům uvěznění novinářů odsoudil. Jak uvedl jeho mluvčí John Earnest, jde o "ránu pro demokratický pokrok v Egyptě". Vyzval zároveň egyptskou vládu, aby reportéry "omilostnila, nebo zajistila, že bude verdikt změněn a oni budou okamžitě propuštěni stejně jako všechny osoby odsouzené z politických důvodů".

Australan Peter Greste dostal sedm let.Egypt by měl novináře osvobodit a přestat s "obscénními" praktikami pořádání masových procesů s vládními oponenty, které končí vynesením rozsudků smrti, reagovala na pondělní verdikt i další rozsudky vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. "V sázce je pověst Egypta a zejména jeho soudnictví jako nezávislé instituce," dodala. Procesy a následné vynesení trestů smrti jsou podle ní "parodií na spravedlnost".

V případu novinářů bylo souzeno celkem 20 lidí, z nichž několik pracovalo pro Al-Džazíru. Soudu se osobně zúčastnili jen tři z nich, zbylí byli souzeni v nepřítomnosti a dostali po deseti letech vězení. Báhir Muhammad dostal kromě sedmiletého trestu ještě další tři roky za oddělené obvinění, které se týká držení munice. Při zatčení měl u sebe podle Al-Džazíry použitou patronu, kterou našel při jedné demonstraci na ulici.

Trojice byla zatčena loni v prosinci v rámci rozhodného postupu armády proti Muslimskému bratrstvu, které je nyní v Egyptě považováno za teroristickou organizaci a dříve bylo politickou oporou loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

Prokuratura tvrdí, že novináři manipulovali s materiály vysílanými z Egypta tak, že vyvolávaly dojem, že zemi hrozí občanská válka, a vyznívaly ve prospěch Muslimského bratrstva. Pracovali údajně také bez licence. Obžaloba ale svá tvrzení nepodpořila podle obhajoby přesvědčivými důkazy.

"Přísahám, že za tohle zaplatí," volal Fahmy z klece, v níž si rozsudek vyslechl. Greste zdvihl zaťatou pěst. "Zničili jednu rodinu," řekl Fahmyho bratr, který byl v soudní síni. Odsouzení se prý odvolají, ale v úspěch odvolacího řízení Fahmyho rodina moc nevěří. "Jsme zničeni, je těžké najít pro to slova, opravdu jsme to nečekali, doufali jsme v osvobozující rozsudek," řekl Gresteho bratr Andrew.

Jeden z obhájců Šaabání Saíd rozsudek označil za politický. Výkonný ředitel Al-Džazíry Mustafá Savak považuje trest za nespravedlivý a jeho výši za šokující. Šéf anglické sekce Al-Džazíry Al Anstey prohlásil o rozsudku, že "odporuje logice, je nesmyslný a se spravedlností nemá nic společného". "Dnes byli odsouzeni tři kolegové a přátelé, zůstanou i nadále za mřížemi kvůli tomu, že odváděli skvělou práci jako výborní novináři. Nyní existuje pouze jediná rozumná možnost: že bude verdikt zvrácen a v Egyptě zavládne spravedlnost," uvedl Anstey.

Z dvacítky souzených byli dva viny zproštěni. Jedním z nich je syn Muhammada Baltagího, který patří k vedení Muslimského bratrstva.

Proces vyvolává po celou dobu kritiku o omezování svobod tisku. Vynesení rozsudku byl dnes přítomen také britský velvyslanec v Káhiře James Watt a řekl, že je "velmi zklamán". "Svoboda vyjadřování je základem každé demokracie," sdělil.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Hamada Elrasam, Mohammed Abu Zaid

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ