V Egyptě vyhlásili výjimečný stav. Má trvat měsíc

Zahraničí
14. 8. 2013 16:16
V Egyptě od středečních 16 hodin platí výjimečný stav.
V Egyptě od středečních 16 hodin platí výjimečný stav.

V Egyptě vyhlásili na měsíc výjimečný stav. Začal platit v 16 hodin. Prezidentský úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti.

Vládní zdroj stanice Al-Džazíra zdůraznil, že nejde o zákaz vycházení, ale o čistě bezpečnostní opatření. Vojáci a policisté budou prý mít právo kohokoli zastavit a zkontrolovat jeho doklady. Budou mít také právo lidi zatýkat a zadržet bez soudního příkazu. Cílem je zajistit bezpečnost a zabránit chaosu.

Prezident Alí Mansúr ve svém prohlášení uvedl, že uložil "armádě, aby ve spolupráci s policií jednala tak, aby zajistila bezpečnosti a pořádek, ochránila veřejný i soukromý majetek a životy občanů". "Sabotáže, útoky na veřejné i soukromé budovy, zabíjení a akce extremistických skupin ohrožují bezpečnost a pořádek," uvádí se v Mansúrově prohlášení dále.

Egyptské úřady reagují na násilnosti, které se rozpoutaly při zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího.Právník Gamál Íd řekl listu Al-Ahrám, že detaly výjimečného stavu budou zveřejněny později. Nevyloučil, že bude opatření zkombinováno i se zákazem vycházení.

Egyptské úřady reagují na násilnosti, které se rozpoutaly při zásahu proti stoupencům svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Policie od rána rozháněla dvě tábořiště, která si Mursího příznivci vybudovali od začátku července v Káhiře. Podle čerstvé bilance zveřejněné ministerstvem zdravotnictví dnes přišlo o život 95 lidí v Káhiře a v několika městech mimo ni. Zraněno je přes 800 osob. Mezi mrtvými jsou civilisté i policisté.

Zase na třicet let?

Al-Džazíra připomenula, že výjimečný stav vyvolává mezi Egypťany neblahé vzpomínky na éru bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Za jeho vlády bylo toto opatření vyhlášeno roku 1981 a zrušeno bylo až v květnu 2012, tedy déle než rok po Mubarakově odstoupení.

Za Mubarakovy éry se díky mimořádným bezpečnostním pravomocem policie a armády ocitly před vojenskými nebo trestními soudy tisíce politických disidentů a islámských radikálů. Výjimečný stav byl sice v roce 2012 zrušen, avšak s tím, že v případě mimořádných událostí může být kdykoli obnoven.

Výjimečný stav vyvolává mezi Egypťany neblahé vzpomínky na éru bývalého prezidenta Husního Mubaraka.Dle deníku Al-Ahrám se násilí nevyhnulo ani turistické destinaci Luxor v údolí řeky Nil. Mursího přívrženci tam údajně zapálili jeden hotel a několik obchodů, které patřily místním křesťanům. Útoky na koptské kostely jsou hlášeny také z governorátu Mínja i z Aríše v Severním Sinaji.

Kvůli násilnostem byly dnes uzavřeny banky a zůstanou také ve čtvrtek. Z bezpečnostních důvodů byly uzavřeny pro turisty rovněž pyramidy v Gíze a Egyptské muzeum v Káhiře. Ministerstvo pro památky zatím hovoří o uzávěře, která má trvat jeden den.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ