V Etiopii začaly rozhovory mezi jihosúdánskými protivníky

Zahraničí
3. 1. 2014 16:00
Delegáti z tábora viceprezidenta Rieka Machara v Addis Abebě.
Delegáti z tábora viceprezidenta Rieka Machara v Addis Abebě.

Po třech týdnech ozbrojených střetů v Jižním Súdánu začaly v etiopské metropoli Addis Abebě mírové rozhovory mezi zástupci současné jihosúdanské vlády a povstaleckými silami bývalého viceprezidenta Rieka Machara. Boje navzdory jednáním pokračují a Spojené státy z bezpečnostních důvodů pokračují ve snižování personálu své ambasády, která vyzvala americké občany k odjezdu ze země.

Krizi v Jižním Súdánu má na svědomí mocenský souboj mezi prezidentem Salvou Kiirem a Riekem Macharem. Ozbrojený konflikt si doposud vyžádal kolem 1000 lidských životů a z domovů kvůli němu uteklo na 200 tisíc lidí.

Kvůli bojům opustilo své domovy na 200 tisíc lidí.Hlavní boje se vedou o strategicky významné město Bor a také o části státu Jednota. Další velká bitva se čeká, protože část vzbouřenců vyrazila z Boru na hlavní město Jubu a v ústrety se jí vydaly jednotky provládní armády.

O míře napětí svědčí skutečnost, že rozhovory v Addis Abebě začaly s jednodenním zpožděním a navíc nepřímým jednáním delegací obou stran za pomoci prostředníků z východoafrické regionální organizace IGAD. Přímá jednání by podle zprostředkovatelů a zástupců rebelů mohla začít nejdříve v sobotu.

"Jsme připraveni při rozhovorech mluvit o ukončení násilí, protože je to v zájmu nás všech," řekl mluvčí povstalců Yohanes Pouk. Důležitým tématem je ale také dělba moci mezi Kiirem a Macharem. Takové řešení prezident doposud odmítal.

Vzhledem k neustále se horšící situaci a hrozbě, že konflikt přeroste v občanskou válku, ambasáda Spojených států vyzvala americké občany k opuštění země.

Vládní vojáci u města Malakal.Na pátek také připravila další evakuační let do některé ze sousedních zemí a sdělila, že úřad od soboty přerušuje konzulární služby. Ministerstvo zahraničí USA zároveň oznámilo, že snižuje početní stav personálu velvyslanectví v Jubě.

Evakuace svých občanů z Jižního Súdánu organizují i jiné státy jako Británie, Etiopie, Keňa, Somálsko a Uganda.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ