Nejméně 23 lidí přišlo o víkendu o život při etnickém násilí namířeném proti menšinám nedaleko etiopského hlavního města Addis Abeba. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii. Nepokoje vypukly v oblasti obývané Oromy, kteří jsou největším etnikem v Etiopii.
Násilnosti propukly po shromáždění, které se minulý týden konalo u příležitosti toho, že se z exilu do země vrátilo vedení Oromské osvobozenecké fronty (OLF). Ta bojovala za právo Oromů na sebeurčení a etiopská vláda ji dříve označovala za teroristickou organizaci.
OLF ale nálepku teroristického uskupení zpochybňovala a tvrdila, že vládnoucí menšina Tigrajů potlačuje práva a kulturu Oromů. Sebeurčení největšího etiopského státu Oromija se povstalci snažili prosadit od sedmdesátých let minulého století. Letos v červenci ale skupina jednostranně vyhlásila příměří, když ji vláda vyřadila ze seznamu teroristických organizací. Na něm figurovala od roku 2008. V srpnu pak etiopská vláda s OLF podepsaly dohodu o ukončení bojů.
Současný premiér Etiopie Abiy Ahmed, který úřad zastává od dubna a je často označován za reformátora, je prvním předsedou vlády z etnika Oromů v moderních dějinách Etiopie. Podle agentury Reuters se za dobu, co je nový premiér ve funkci, stala v zemi řada etnicky motivovaných násilných incidentů.