V Káhiře se <span>zjevuje Panenka</span> Maria

Zahraničí
29. 12. 2009 19:35
Čekání na Panenku Marii.
Čekání na Panenku Marii.

V Káhiře se prý zjevuje královna nebe Panna Maria.Jsou tři hodiny ráno a deset tisíc lidí na káhirském předměstí Al Varak upřeně hledí do nebe. Výkřiky protínají noc a záhadné světlo září za zvonicí kostela. Mnozí myslí, že vidí Pannu Marii. Jakmile vešlo ve známost první zjevení z 10. prosince, začaly sem chodit tisíce koptských křesťanů v naději, že jim podivné světlo přinese požehnání.

Mezi davem, v němž se tlačí celé rodiny, se prodírají prodavači čaje a cukrovinek, píše agentura AFP.

"První, kdo zjevení Panny Marie spatřil, byl muslimský soused. Nafilmoval to a nafotografoval a obrázky pak všem dával," říká otec Fichay, farář z kostela v této čtvrti.
Muslim Hasan byl v nedaleké kavárně, když kolem půl deváté večer spatřil silné světlo vycházející z kostela. I kolemjdoucí na ulici si začali všímat záblesků a viděli ptáka létajícího v kruzích nad kostelem.

ČTĚTE TAKÉ: Egyptští islamisté štvou proti prasatům. A křesťanům?
                        Egypt: média tutlala masový útok na křesťanský kostel

Čekání na Panenku Marii.Kolem druhé hodiny v noci se podle otce Fichaye zjevila Panna Maria v bělomodrém šatu.

Podle některých muslimských obyvatel této chudinské čtvrti však jde o podvod, o obraz vytvářený za pomoci laserových paprsků.

Novina o zjevení se ihned rozšířila a stovky lidí se každého večera vyzbrojují mobily, aby se je pokusili zachytit.

"Je to ona ve svém bělomodrém šatu, není o tom žádných pochyb. Nemůže to být přelud," tvrdí nadšeně šestatřicetiletý Ramí.

"Kostel se každý večer zavírá, nebyli jsme tu, když se obraz ukázal poprvé. Rozhodli jsme se tedy vrátit se nazítří a spatřili jsme ptáka létajícího v kruzích a pak světlo," říká poněkud odměřeně otec Fichay.

Koptský kostel Panny Marie v Horním Egyptě.Devětatřicetiletá Munír Šahátová o zázraku nemá žádné pochybnosti, protože jí prý Panna Maria při svém zjevení vrátila zrak na levé oko.

"Bylo tři čtvrtě na čtyři ráno, když mi začala levé oko operovat. Asi čtvrt hodiny jsem cítila ostrou bolest. Pak jsem na oko viděla. Jsem šťastná," líčí svůj zážitek.

"Podívejte se, moje levé oko teď vidí lépe než to pravé," dodává žena, která o zázraku vůbec nepochybuje.

Dvaatřicetiletý Nabíl, jeho manželka Mariam a jejich tři děti jeli dvacet kilometrů z opačné strany Káhiry, aby se jim dostalo od Panny Marie požehnání.

"Zůstaneme až do zítřka," říká Miriam. Se svými čtyřmi dětmi odjede až druhý den ráno. "Školy jsou stejně zavřené kvůli prasečí chřipce. Můžeme tady klidně zůstat, abychom si na zjevení Panny Marie počkali," vysvětluje.

"Zjevení Panny dokazuje, že křesťanství je živé a že to, co říká bible, je pravda," dodává Nabíl. Odmítá článek v jedné z publikací univerzity Al-Azhar, jež je jednou z nejvyšších autorit islámu a která v článku zpochybnila základy křesťanství.

Koptští křestané doufají v požehnání z podivného světla.Křesťané tvoří asi deset procent z 80 milionů obyvatel Egypta. Pravidelně si stěžují, že jsou jim nepřístupná klíčová místa v armádě, v justici i na univerzitách.

"Nemůžeme znát důvody zjevení Panny Marie. Možná k nám přichází proto, aby povzbudila lidi ve víře, aby jim pomohla řešit jejich problémy," soudí otec Fichay. "Možná se tak chce přiblížit lidem a ukončit napětí panující mezi muslimy a křesťany," říká.

Foto: Profimedia

Autor: AFP, ČTK

Další čtení

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ