V Keni řádí lůza, armáda použila helikoptéry
29.01.2008 08:53 Aktualizováno 29.01. 10:40
V úterý brzy ráno neznámí ozbrojenci zastřelili keňského opozičního politika v jeho domě. Poté vzplály ve slumech Nairobi boje mezi příslušníky různých etnik. Dopoledne se do bojů zapojila i armáda. Dvě helikoptéry začaly střílet na lůzu terorizující uprchlíky z města Naivasha.
V úterý dopoledne zaútočily, podle agentury Reuters dva vojenské vrtulníky na ozbrojený dav chudiny terorizující uprchlíky, kteří se shromáždili na břehu jezera u města Naivasha. Vrtulníky zaútočily prý několikrát, ale nebyly vyzbrojeny ostrou municí. Střílely jen gumové kulky a zatím nejsou zprávy o obětech.
Zhruba šestisethlavý dav ozbrojený mačetami ohrožoval příslušníky kmene Luo. Policie poté připravila nákladní auta k evakuaci uprchlíků.
Krátce po půlnoci šel nově zvolený poslanec za Pomerančové demokratické hnutí (Orange democratic movement; ODM) Melitus Were otevřít bránu jeho pozemku pozdním návštěvníkům. Než zjistil, že se jedná o neznámé ozbrojence, zemřel po zásahu dvěma kulkami do hlavy.
„Počáteční fáze vyšetřování ukazuje, že se jedná o vraždu," prohlásil podle agentury Reuters tiskový mluvčí policie Eric Kiraithe. Podle všeho však zločinci nic neukradli.
Okolo domu se v ranních hodinách srotil dav. Stojí hned na kraji slumů na předměstí. Policie mezi truchlící a stoupence mrtvého politika začala střílet kanystry se slzným plynem, aby je rozehnala.
Mluvčí ODM Tony Gachoka řekl, aniž by to podpořil důkazy, že Were mohl být zabit politickými nepřáteli. „Chceme, aby během vyšetřování prozkoumali každičkou možnost, ale myslíme si, že jde o nečistou hru. "Všichni budou ukazovat na vládu a ta musí prokázat, že do toho nebyla zapletená," dodal.
Vládní činitelé situaci zatím nekomentovali. Pokud by se prokázalo, že jde o vraždu na politickou objednávku, šlo by o první vraždu tohoto druhu od začátku násilností.
Několik hodin po Werově smrti začaly boje mezi gangy znepřátelených etnik ve slumech Nairobi. Podle Reuters zemřeli dva lidé na těžká sečná zranění. V bojích mezi chudinou je totiž velmi oblíbenou zbraní mačeta. Podle dalších svědků je již mrtvých sedm.
Prezident vyzval k obnovení klidu, zatímco opozice prohlašuje, že země "směřuje k anarchii".
Nepokoje a nové naděje
Nepokoje se rozšířily dál do nestálé oblasti Rift Valley, kde lůza plení domy a pálí majetek v městě Naivasha severně od Nairobi. Místní lidé svá obydlí houfně opouštějí.
Od prosincových voleb, které byly podle opozice zfalšované, zemřelo již více než osm set lidí a podle odhadů je jich čtvrt milionu mimo své domovy.
Násilí již dostalo vlastní dynamiku a dostalo se do kruhu. Nyní se zabíjejí příslušníci kmenů, jenž mezi sebou neměly nikdy žádné spory o půdu, bohatství, nebo moc. Za čtyřiačtyřicet let nezávislosti na Britské říši se v Keni podobné věci neudály.
Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan se hodlá pustit do zprostředkování rozhovorů mezi Kibakiho vládou a opozicí vedenou Odingou. Podle Annanova mluvčího by měl „formální dialog" začít v úterý ve 14 hodin našeho času.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.