Zatím neznámí pachatelé unesli v noci na sobotu v turistické oblasti u ostrova Lamu na východním pobřeží Keni invalidní 66letou Francouzku a podle keňské vlády s ní po přestřelce s keňskými bezpečnostními složkami uprchli do sousedního Somálska. Z únosu jsou podezíráni ozbrojenci ze Somálska, policie totožnost únosců nadále zjišťuje.
Keňský partner ženy John Lepapa uvedl, že do jejich soukromého domu na pláži vtrhlo šest maskovaných mužů a donutili jeho, francouzskou ženu a pomocný personál v domě lehnout si tváří k zemi. Ženu pak odnesli do připraveného člunu. Podle devětatřicetiletého Lepapy šlo s velkou pravděpodobností o cílený útok. "Jediné, co stále opakovali, bylo 'Kde je cizinka, kde je cizinka'," řekl agentuře Reuters.
Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero uvedl, že ženu unesli ozbrojenci s nejvyšší pravděpodobností ze Somálska. Francie prý s keňskými úřady spolupracuje při pátrání.
Keňský ministr cestovního ruchu Najib Balala řekl, že člun s ozbrojenci a unesenou ženou pronásledovala dvě plavidla keňské pobřežní stráže. Ozbrojenci prý zahájili střelbu do vzduchu, aby své pronásledovatele na moři i ve vzduchu zastrašili.
Při následné přestřelce několik únosců utrpělo zranění, ale i tak se jim i se zajatkyní podařilo dostat na somálské území. Podle posledních informací jsou asi 25 kilometrů od hranic. Skupinu sledují ze vzduchu dva stroje.
Ministr upozornil, že unesená žena je postižená a používala invalidní vozík.
V této oblasti jde již o druhý podobný incident za poslední měsíc. V září v luxusním hotelu asi 50 kilometrů severně od nedalekého ostrova Lamu přepadli útočníci britský manželský pár, který tu byl na safari. Muže zabili a manželku unesli. Somálští piráti poté uvedli, že je zadržována v Somálsku.
Únos se odehrál na ostrově Manda v oblasti, která patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace v Keni. Nachází se nedaleko jižní části Somálska, jehož velkou části ovládají islámští radikálové z hnutí Šabáb.
Cestovní ruch v Keni se vzpamatovává z násilností, které následovaly po prezidentských volbách v prosinci 2007, i z dopadu hospodářské krize. V prvním pololetí 2011 zemi navštívil rekordní počet turistů a podle některých odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly překonat loňský rekord 74 miliard šilinků (asi 13,7 miliardy korun). Někteří hoteliéři se však obávají, že zhoršující se bezpečnostní situace může turistický průmysl vážně poškodit. |